Diery v chodníku na Štefánikovej ulici budú už čoskoro minulosťou.

Chodník na Štefánikovej ulici v Detve bol roky akoby zakliaty. Z ničoho nič sa na ňom takmer v pravidelných niekoľkomesačných intervaloch objavovali diery rovno v strede chodníka. Bežná oprava v podobe zasypania diery a doplnení zámkovej dlažby na chvíľu problém vyriešila, no samotnú príčinu prepadávania dlažby neodstránila. Nebola žiadnym tajomstvom, pracovníci zodpovední za chodníky a cesty príčinu miznutia materiálu spod dlažby dobre poznali. Brala ho poškodená kanalizácia, ktorá nie je vo vlastníctve mesta ale Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Mesto s ňou viackrát rokovalo, prísľub na investíciu do novej kanalizácie ale dostalo až na tento rok. 

„Táto betónová kanalizácia, ktorá má okolo 50 rokov, bola poškodená na viacerých miestach. Štrk spod dlažby nám do nej splavovalo najmä po dažďoch,“ povedal primátor Ján Šufliarský. Diery navyše vyhovovali hlodavcom, ktoré sa v kanalizácii zdržiavali vo väčších počtoch. 

So stavebnými prácami na výmene kanalizačných rúr začali stavbári ešte v júli. V súčasnosti tieto práce síce komplikujú život obyvateľom bytových domov na Štefánikovej ulici a aj ostatným chodcom, ktorí touto lokalitou prechádzajú, no inak to nejde, rúry sa nedajú vymeniť bez toho, aby nedošlo k obmedzeniam. „Po rekonštrukcii už nebude dochádzať k poruchám na tejto kanalizácii a samozrejme sa už nebude prepadávať ani chodník,“ vysvetlil primátor.

Komplexná rekonštrukcia kanalizácie v dĺžke 358 metrov je investíciou Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti za 179-tisíc eur. Práce by mali byť ukončené do 30. septembra.

(ms)