Privítanie hodné skutočnej šampiónky pripravil Klub športovej gymnastiky Detva svojej členke Lucii Dobrockej a jej trénerke Kataríne Krekáňovej.

V pondelok ráno sa obidve vrátili z Majstrovstiev Európy v gymnastike, ktoré boli v Mníchove. Na nich sa v nedeľu 14-ročná Lucia predstavila medzi finálovou osmičkou v preskoku. Skončila na ôsmom mieste, no pre Slovensko ide o veľký úspech, veď od poslednej účasti slovenskej juniorskej gymnastky vo finále európskeho šampionátu už prešlo 26 rokov.

O tom, že bude Lucia bojovať vo finále, sa trénerka dozvedela z telefonátu pri nedeľňajších raňajkách. Nemecká gymnastka z finále pre zranenie odstúpila a prenechala miesto prvej náhradníčke, ktorou bola Slovenka Lucia Dobrocká. Naša reprezentantka mala na prípravu iba minimum času, rozcvičovala sa preto ešte aj pri autobuse, ktorý ju viezol na finále. S trénerkou prišli do haly na poslednú chvíľu. Namiesto rozcvičky si stihla vyskúšať jeden premet, a to bolo všetko. Napriek tomu, finále zvládla dobre. Podľa trénerky ani nemala čas na žiaden stres.

„Ľahké to určite nebolo, cítila som, že som pred finále nemala riadnu rozcvičku,“ povedala mladá reprezentantka Lucia Dobrocká. Podľa nej sa všetko zomlelo veľmi rýchle, pretože Nemka sa odhlásila na poslednú chvíľu. „Dokázala som sa sústrediť na svoje skoky, som spokojná,“ povedala po finále Lucia.

„Gymnastika bola v Detve v minulosti na vynikajúcej úrovni. Potom prišli roky, ktoré neboli až také úspešné, ale to je normálne… Som rada, že sme sa našim systémom práce znovu dostali na vysokú úroveň,“ povedala po návrate trénerka Katarína Krekáňová. V posledných rokoch ide o najlepší výsledok detvianskej gymnastiky.

„Je to niečo fantastické, Lucia má o rok šancu zabojovať o olympiádu v kategórii dospelých, keďže už z nej bude seniorka,“ doplnila trénerka.

Veľkú šancu na postup mala Dobrocká v Mníchove už na bradlách. Podľa trénerky, Lucia takmer celú zostavu prešla výborne, no pokazila banalitu na konci a spadla. „Veľmi ma to za ňu mrzelo, no účasť vo finále v preskoku bola dostatočnou náplasťou. Vôbec sme s tým nerátali,“ vysvetlila dojatá trénerka.

„Som hrdý na tento úspech detvianskej gymnastiky a Lucii prajem ešte veľa dobrých umiestnení na medzinárodných podujatiach,“ povedal primátor Ján Šufliarský, ktorý Luciu Dobrockú a jej trénerku prišiel privítať s kyticou v ruke do detvianskej gymnastickej telocvične.

(ms)