Nedostavaný objekt okresného úradu v Detve, ktorý už viac ako 20 rokov nedôstojne víta návštevníkov mesta, prejde do vlastníctva samosprávy.

Konečne sa to podarilo a Ministerstvo vnútra po rokovaniach s predstaviteľmi mesta ako vlastník stavby nakoniec ponúklo mestu bezodplatný prevod.

„Samospráva má zámer túto 20 rokov rozostavanú budovu dostavať, pretože je postavená pri vstupe do mesta a jej neustále sa zhoršujúci stav a vzhľad spôsobujú zlý dojem obyvateľom a návštevníkom mesta,“ uviedol primátor Detvy Ján Šufliarský.

Ako dodal, štát ju nechce dokončiť a ani sa o ňu starať. „V súčasnosti pripravuje Ministerstvo vnútra SR jej prevod na mesto a hľadáme jej využitie,“ spomenul s tým, že by ju chceli dostavať na viacúčelovú. „Mohli by v nej vzniknúť administratívne priestory pre rôzne organizácie, inštitúcie, úrady a priestory pre podnikateľov,“ poznamenal.

Viceprimátor Ján Šiandor by chcel vyvolať na túto tému verejnú diskusiu. Chce tak dať možnosť občanom vyjadriť svoj názor a predstavy čo s budovou. „Vzhľadom na rozsah stavby, jej aktuálny stav a finančné možnosti samosprávy musíme nájsť vhodný, ale hlavne realizovateľný nápad,“ podotkol.

Touto témou sa zaoberala aj komisia územného plánu a životného prostredia detvianskeho mestského zastupiteľstva na svojom októbrovom stretnutí. „Dvadsať rokov mesto bojovalo o dostavbu tejto budovy rôznymi cestami. Podporovali sme všetky možnosti, aby ju štát dokončil. Vždy sa to však skončilo tak, že budova naďalej chátrala. Samospráva sa teraz musí rozhodnúť, čo s ňou bude,“ povedal predseda komisie a zároveň mestský poslanec Ondrej Vrťo.

Podľa neho je škoda, že diskusie trvali tak dlho. „Keby boli pred desiatimi rokmi, možností by bolo viac a budova by tak neschátrala. Všetky úrady v meste a aj zdravotnícke zariadenia sa za ten čas podarilo obnoviť. V súčasnosti je ťažké nájsť inštitúciu, ktorú by bolo ľahké presťahovať do nového. Práve preto, že všetko tu už má svoje miesto,“ zhrnul s tým, že nájsť využitie priestorov bude podľa neho ťažké. „Budova je dosť veľká, bola stavaná na to, aby do nej presťahovali všetky úrady mesta. Daňový, mestský či úrad práce. Tak ju navrhli a sú tak prispôsobené jej vnútorné priestory. Je teda komplikované urobiť z nej napríklad nájomné byty, pretože sú tam trojmetrové stropy,“ vysvetlil.

Poslanec tiež doplnil, že pozemky pod stavbou vlastní mesto. „Bolo by dobré spustiť architektonickú súťaž, aby boli nové nápady, ako ju efektívne využiť. Odhadované výdavky na dokončenie budovy sú približne 3 milióny eur,“ dodal. „Problémom budovy tiež je, že ju stavali v čase, keď ešte napríklad neboli požiadavky na parkovacie miesta také, aké sú dnes,“ ukončil Ondrej Vrťo.