Dva „covidové“ roky bez folklórnych slávností sa pozitívne prejavili na návštevnosti prvého festivalového bloku scénických programov na hlavnej scéne detvianskeho amfiteátra, ktorý sa začal po slávnostnom otvorení o 20. hodine. Ťaháky boli hneď dva, a to rovnocenné. Prvým bol uvítací program domácich kolektívov a jednotlivcov z Podpoľania Vitajte v Detve a druhým vystúpenie umeleckého súboru Lúčnica s programom Z tvorby prof. Štefana Nosáľa.

Ešte pred nimi primátor mesta Detva Ján Šufliarský verejne poďakoval za prácu dvom osobnostiam, ktoré sa už dlhé roky podieľajú na tvorbe folklórnych slávností: predsedníčke Programovej rady a dramaturgičke FSP Anne Ostrihoňovej, ako aj podpredsedovi Programovej rady a dramaturgovi FSP Igorovi Kovačovičovi.

Autori uvítacieho programu Karol Kočík a Jozef Kulišiak vybrali osvedčené folklórne kolektívy a jednotlivcov ako napríklad súbory, Detva, Hriňovčan, Podpoľanec, skupiny Kmotry a kmotrovia, Očovan alebo Detvani a ďalších. A vybrali dobre, za čo ich plné hľadisko odmenilo búrlivým potleskom. Piatkový večer mohol pokojne skončiť, veď diváci videli to najlepšie z podpolianskeho folklóru a zážitok to bol silný. Vystúpenie Lúčnice bolo akoby bonusom či čerešničkou na torte vydareného prvého dňa 55. Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve.

Slávnosti sa v piatok v skutočnosti začali už niekoľko hodín pred uvítacím programom otvorením Krajanského dvora, krátko po 18. hodine alebo otvorením Dvora u Detvanov. Už o pol štvrtej začali vyhrávať heligonkári pred Domom kultúry v Detve. Išlo o hudobnú pozvánku na slávnosti, heligonkári postupne prešli celou Detvou až na amfiteáter.

Niekto by po piatkovom večere mohol povedať, že nič lepšie už na slávnostiach neuvidí. To však nie je pravda. Folklórne slávnosti pokračujú a tak sobota ako aj nedeľa sľubujú ďalšie folklórne lahôdky. Príďte do Detvy a uvidíte.

Text: ms