Už každoročne sa v polovici augusta koná v malebnej dedinke Sihla pri Detve tradičné Jarmo. Inak tomu nebolo ani tento rok. V sobotu 15. augusta sa konal v poradí už 15. ročník tohto podujatia, v ktorom majú bohaté zastúpenie i gazdovia z Podpoľania.

Aj tento rok prilákalo Jarmo tisíce návštevníkov, ktorí sa prišli zabaviť a dokonca aj podporiť svojich známych. Na námestí sa konali folklórne vystúpenia rôznych súborov a nesmeli chýbať ani stánky.

Tie boli plné tradičných slovenských výrobkov, krojových odevov, ale aj darčekových predmetov. A práve z námestia odštartoval sprievod volov, ktorý oficiálne otvoril tohtoročné Jarmo.

Súťaž volov

Hlavný program sa však odohrával na futbalovom ihrisku, kde prebiehala súťaž volov. V nej sa organizátori už tradične zamerali na tri disciplíny – silová, gazdovská a rýchlostná.

V silovej disciplíne museli gazdovia zapriahnuť voly, ktoré mali utiahnuť ťažký strom v čo najlepšom čase pomedzi pripravené prekážky, s ktorými sa pri práci v hore gazdovia neraz stretnú.

V gazdovskej súťaži museli prejsť so zvieratami cez dráhu, ktorej súčasťou bol aj slalom, no so zapriahnutým vozom, v ktorom bolo seno, ktoré musel jeden z gazdov zhrabať a uložiť do konculi. Konkurencia bola naozaj veľká.

Jazda na kočoch

Postarané bolo aj o občerstvenie, a to v podobe tradičných jedál z Hriňovského dvora. O spríjemnenie programu sa svojím vystúpením postarali aj Ján Berky Mrenica s Diabolskými husľami, Skupina Retrobeat, alebo heligonkári z Hriňovej a z Čierneho Balogu.

Návštevníci sa mohli povoziť na kočoch, zapojiť sa do školy plieskania bičom a pokochať sa fotografiami z predošlých ročníkov tohto podujatia na Sihle.

jarmo

Text a foto: Lucia Valovčanová