Na okraji areálu letného štadióna v Detve na ploche 208 metrov štvorcových vyrástol nový Skatepark.

So stavebnými prácami sa začalo v auguste 2020. Oficiálne ho otvorili až v stredu 14. júla 2021 za účasti primátora mesta Jána Šufliarského, viceprimátora Jána Šiandora, vedúceho oddelenia školstva a sociálnych vecí Mestského úradu Detva Ľubomíra Straku, členov združenia Skatepark Detva a mladých skateboardistov.

„Teší ma, že sme vybudovaním tohto skateparku rozšírili sieť športovísk v našom meste,“ povedal primátor Detvy Ján Šufliarský a doplnil: „Verím, že naši skateboardisti budú s kvalitou parku spokojní a zvýši sa aj počet záujemcov o tento šport v našom meste.“

Komunita ocenila vysokú kvalitu novovybudovaného parku. V minulosti na rovnakom mieste už park bol, no nie betónový, ale drevený na železnej konštrukcii. Takéto parky potrebujú neustálu starostlivosť, navyše sú oveľa hlučnejšie, kým betónové sú takmer bezúdržbové.

O skatepark sa bude starať občianske združenie Skatepark Detva. „Je to super park, betón je veľmi hladký a prekážky vyhovujú aj začiatočníkom a aj skúsenejším skatebordistom,“ povedal predseda združenia František Nôta. Podľa neho chodí do parku každý deň desať až pätnásť detí, ktoré jazdia aj do ôsmej večer, takže väčšinou je park takmer nonstop plný a deti musia čakať, kým sa dostanú na rad. Aj preto už teraz uvažujú o rozšírení parku. „Je tu dostatok voľnej plochy, dalo by sa tu urobiť ešte viac prekážok, možno aj trochu náročnejšie,“ vysvetlil. Od septembra by chceli založiť škôlku pre najmenších skateboardistov. „Deti treba podchytiť aspoň vo veku šesť rokov. Čím skôr sa naučia techniku, tým lepšie,“ dodal František Nôta. Veľmi dôležité je napríklad padanie. Pri skateboardingu sa pádom vyhnúť nedá, padajú mladí aj starí, preto treba vedieť ako padať.

Združenie plánuje otvoriť park pre všetkých aktívnych skateboardistov, ktorých je v meste asi štyridsať. Do budúcnosti by chceli organizovať aj menšie súťaže.

Text: ms