Pastiersku kolibu môžeme vidieť aj ako dôležitý prvok ľudovej architektúry. To si uvedomili na hriňovskom mestskom úrade, kde vypracovali projekt nazvaný Zbojníckym chodníkom. Jeho cieľom je zmeniť kolibu v miestnej časti Javorinka na turistickú nocľaháreň.

Dobrovoľníci z Podpoľania sa postarajú o to, že na turistickú mapu pribudne nová útulňa. Ide o obnovu schátraného objektu na polceste medzi Hriňovou a vrcholom Zadnej Poľany. Murovaný objekt vďaka grantu nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft v programe Zelené oázy dostane nové využitie i vzhľad.

S opravou začali mladí dobrovoľníci koncom apríla, kedy vyčistili priestranstvo okolo koliby a vypratali opustený objekt. Následne strhli starú strechu, ktorú nahradia novou konštrukciou a prikryjú dreveným šindľom. Kamenné múry vyšpárovali a ku koncu mája boli vymenené vstupné dvere za masívne drevené. Okolo bývalého salaša vysadili ovocné dreviny.

Ďalšou aktivitou je vyčistenie studničiek v lokalite Javorinka, kde sa dodnes nachádza viacero starých salašov (zrubových i murovaných) v dezolátnom stave, rovnako ako bol obnovovaný objekt. Ukončenie projektu „Zbojnícky chodník“ je plánované na september 2015. Salaš bude voľne prístupný pre návštevníkov Poľany a bude slúžiť ako informačný bod, oddychové miesto a núdzová ubytovňa.

kol3 kol2 ko5

Foto: Tic Hriňová