Okolie vodopádu Bystrô, ktorý je národnou prírodnou pamiatkou prechádza obnovou.

Práce na partnerskom projekte na zatraktívnenie miesta a zvýšenie bezpečnosti na tejto pamiatke úspešne napredujú, zhodnotil primátor Hriňovej Stanislav Horník.

„Inštalované sú nové schody na výstup k vodopádu aj zábradlia,“ objasnil. 

„Za kus dobrej roboty ďakujeme Biosférickej rezervácii Poľana a na prácach sa výdatne podieľajú aj pracovníci Správy CHKO BR Poľana, ktorí zároveň dohliadajú na ochranu prírodných hodnôt,“ poznamenal Horník.

Projekt realizujú s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja

Banskobystrické krajské zastupiteľstvo vyčlenilo na tento rok na práce v okolí vodopádu 35–tisíc eur. „Časť zdrojov poslúži na vylepšenie záchytného parkoviska a vybudovanie informačných tabúľ pod vodopádom,“ ozrejmil poslanec BBSK a primátor Detvy Ján Šufliarský.

Vodopád Bystrô patrí k najväčším vodopádom vo vulkanitoch Západných Karpát, skalná stena presahuje výšku 23 metrov. Východiskovými mestami sú Detva a Hriňová pod Poľanou, cesta autom a aj autobusom k nemu vedie cez hriňovské lazy.

„Vedie k nemu náučný turistický chodník dolinou Bystrého potoka od autobusovej zastávky Bystré – Vrátka. Náučný chodník je dlhý približne 2,5 kilometra a k vodopádu sa turisti dostanú za necelú hodinu,“ pripomenul riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec.