Nielen najväčších zamestnávateľov v Banskobystrickom kraji, ale aj malých a stredných podnikateľov, remeselníkov či sociálne podniky, navštevujú v týchto dňoch zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja.

„Našim cieľom je zmapovať, ako sa zamestnávateľov koronakríza dotkla, ako funguje pomoc, aké budú dopady na ekonomiku kraja, kde sa dajú hľadať dobré inšpirácie a prípadne, ako môže župa byť nápomocná. Uvidíme, čo ukážu stretnutia a podľa toho povedieme prípadné ďalšie rokovania,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Sériu návštev, ktorých cieľom je zistiť, ako sa koronakríza dotkla zamestnávateľov v našom kraji, začal Ján Lunter v pondelok. V stredu navštívil strojársku fabriku PPS Group Detva, kde ho sprevádzal aj primátor mesta Detva Ján Šufliarský.

„S vedením PPS Group sme hovorili o ekonomickej situácii v tomto krízovom období. Vedenie spoločnosti nás uistilo, že výraznejšie obmedzenie výroby a hromadné prepúšťanie teraz nehrozí,“ informoval primátor, podľa ktorého firma tiež vyjadrila spokojnosť s rekonštrukciou cesty do areálu PPS-ky, ktorú ukončili v predchádzajúcich dňoch.

Témou rozhovorov bola aj spolupráca v školstve, pretože strojárske podniky budú potrebovať kvalifikovaných strojárov. Tých najľahšie získajú vtedy, keď si žiaci končiaci základné školy vyberú strojárske profesie na Spojenej škole v Detve. Spolupráca mesta a samosprávneho kraja môže k tomu pomôcť, veď zriaďovateľom detvianskych základných škôl je mesto Detva a zriaďovateľom Spojenej školy Detva je zasa samosprávny kraj.

Podľa primátora je potrebné neustále skvalitňovať výučbu najmä v praktickej časti. K tomu sú potrebné moderné stroje, ktoré by sa dali získať s pomocou eurofondov.

Text: ms