Medzinárodný festival remesiel „Artifoire,“ ktorý sa konal v belgickom meste Hollain od 20. júna do 26. augusta 2016, vítal už po 42-krát návštevníkov z rôznych kútov sveta. Medzi tak početným množstvom účinkujúcich sa tancom, spevom, tradičnými krojmi, zviditeľnila folklórna skupina Detvani a zároveň prezentovala mesto Detva a Podpoľanie, s ktorým je úzko zviazaná jeho kultúra a tradície.

Účinkujúci boli pozvaní prezentovať svoju kultúru, tradície, zručnosti, či talent. Vystúpenia sa vždy tešili veľkému záujmu návštevníkov festivalu. Tí so zatajeným dychom sledovali vystúpenia plné podpolianskeho temperamentu a emócií, iní zas obdivovali jedinečnosť a pestrofarebnosť podpolianskych krojov. Nie menší obdiv si získala u divákov už legendárna skupina Ďatelinka, ktorá na festivale sprevádzala folklórnu skupinu Detvani. V hlavných večerných vystúpeniach diváci videli rôzne tradičné podpolianske tance pospájané choreografiou do jedného celku s názvom „Svadba na Detve.“

Zlatým klincom vystúpení bol sobotňajší večer festivalu a niesol sa aj napriek tropickým horúčavám v duchu podpolianskych Vianoc, ku ktorým neodmysliteľne patrí betlehemstvo. Niektorým z divákov sa dokonca ušlo aj vianočné šibnutie prútom od Kuba.

Okrem hlavných večerných predstavení mali Detvani program nabitý menšími vystúpeniami v rôznych sociálnych centrách pre staršiu ale aj mladšiu generáciu. Jedným z takých vystúpení bolo aj vystúpenie v detskom tábore, ktoré bolo ukončené školou podpolianskeho tanca.

Avšak čo by to bol za „jarmok remesiel,“ na ktorom by sa Detvania neprezentovali svojou zručnosťou v tradičnej výrobe krojov, doplnkov, hudobných nástrojov alebo tradičných ľudových predmetov. Návštevníci mohli vidieť, ako sa vyrezávajú píšťalky, šijú detvianske kožúšky, maľujú detvianske kríže alebo ako sa vyšíva krivou ihlou.

Nad všetkým materiálnym či viditeľným, čo folklórna skupina Detvani prezentovala, sa však vynímajú vzťahy a priateľstvá, ktoré vznikli. Podľa emócií, ktoré bolo vidieť v tvárach zúčastnených možno s hrdosťou povedať, že zanechali v belgickom Hollaine kúsok Detvy – kúsok Slovenska, za ktoré sa rozhodne hanbiť nebudú, a to so všetkým, čo k tomu patrí. Urobili tým podpoliansky kolorit jedinečným v čase modernej Európy a globalizácie.

Tento spôsob prezentácie mesta, regiónu či kultúry, považujú za dôležitý a preto v ňom chcú pokračovať s ešte väčším zápalom ako doteraz, či už na lokálnej alebo medzinárodnej úrovni.

Text: Tomáš Dom
Foto: archív Folkl. skupiny Detvani