EJ, HÁJE, HÁJE, ZELENIE HÁJE, DETVIANSKI MLÁDENCI STAVAJÚ MÁJE…

Mesto Detva a KC. A. Sládkoviča Vás pozýva na STAVANIE MÁJA v sobotu 30. apríla 2022

Program:

15:00 hod: PRIVÍTANIE MÁJA – kultúrny program Jednoty dôchodcov Slovenska, základnej organizácie v Detve. Predstavia sa kolektívy a jednotlivci základných organizácií Detvianských klubov dôchodcovod.

16:00 hod: STAVANIE MÁJA – tradičné stavanie mája s folklórnym programom kolektívov z Detvy: DFS RATOLESŤ, DFS PODPOĽANČEK, DFS DETVANČEKFS DETVA, FS PODPOĽANEC, FS PODPOLIANSKI VRCHÁRI. Poďakovať chceme aj Janke Kmeťovej a firme S&N Trans s.r.o. za zabezpečenie dovozu májov.

Májová zeleň ako magický prostriedok vyjadrovala želanie poľnohospodárov, aby ich úroda mala silu a dobrý rast. 

Máj sa stal tiež symbolom víťazstva jari nad zimou, znovu obnovujúcej sa prírody. V stredoveku stavali máje na počesť a z úcty pred kostol, radnicu a domy všeobecne známych a vznešených ľudí. Odtiaľ už nebolo ďaleko a postavenie stromu sa stalo symbolom lásky. V 15. storočí postavenie mája znamenalo vážny záujem o dievča, za určitých okolností mohlo nadobudnúť aj právny význam – právoplatnosť manželstva. Máj ako prejav lásky sa od polovice minulého storočia stavia v obciach a mestách pre všetky dievčatá spoločný, stal sa iba zvykom. Túto skutočnosť väčšinou realizujú folklórne zoskupenia.

„Máj – symbol znovu sa obnovujúcej prírody, energie, vitality a hlavne lásky.“