Primátor Detvy Ján Šufliarský vyzval na pomoc aj mestských poslancov. Bol by rád, aby počas celoplošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19 pomohli mestu ako dobrovoľníci. „Budeme radi, ak sa aj vy, poslanci, zúčastníte. Ak by bolo viac pracovníkov, môžu sa striedať,“ povedal poslancom ešte minulý týždeň na zasadnutí októbrového mestského zastupiteľstva. 

Poznamenal tiež, že samospráva má zatiaľ informácie o testovaní len od armády a od Združenia miest a obcí Slovenska. Mesto sa tiež spolieha na pokyny od Bezpečnostnej rady Banskobystrického samosprávneho kraja. „Čo vieme je, že na mieste testovania by mali byť šiesti ľudia. Dvaja zdravotníci, jeden vojak, jeden policajt a dvaja administratívni pracovníci,“zhrnul. 

Podľa neho miestnosti, ktoré využíva mesto počas volieb, nespĺňajú požiadavky, ktoré si testovanie vyžaduje. „Navrhli sme tak športovú halu a aj nové komunitné centrum,“ informoval s tým, že testovanie by podľa neho nemalo byť v školách. Miesta musí ešte schváliť Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo Zvolene. Celkovo by tak malo v Detve vzniknúť 12-14 odberných miest.

Mesto Detva bude čoskoro informovať občanov o postupe a priebehu testovania prostredníctvom všetkých dostupných kanálov. „Akonáhle budú známe a dojednané všetky podrobnosti a potvrdené odberové miesta, využijeme všetky dostupné prostriedky na včasné informovanie občanov,“ doplnil zástupca primátora Ján Šiandor.

Detvianski dobrovoľníci, ktorí chcú počas celoplošného testovania pomôcť, sa môžu zaregistrovať na adrese www.somzodpovedny.sk.

Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska sa má konať od 31. októbra do 1. novembra a 7. až 8. novembra. Má byť dobrovoľné, môžu sa na ňom zúčastniť všetci od desiatich rokov. Testovať sa budú môcť ľudia na ľubovoľnom odbernom mieste v čase 8:00 – 12:00 h a 13:00 – 20:00, nemusí to byť v mieste trvalého bydliska. Miestnosti majú byť dezinfikované, na poriadok majú dozerať policajti a vojaci.

Foto: TASR Antigénové testy na ochorenie Covid-19, ktoré dopravilo lietadlo Antonov An-124 Ruslan na bratislavské letisko M.R. Štefánika vo štvrtok 22. októbra 2020.