Tradične, v druhý júlový víkend od piatku 12. do nedele 14. júla 2019, budú v Detve Folklórne slávnosti pod Poľanou. Tento ročník vzdá poklonu slovenským rodinám. Ako oficiálne kultúrne dedičstvo Slovenska sa predstavia aj jedinečné Podpolianske rozkazovačky.

Festival v piatok večer otvoria rodiny folkloristov s programom Podpolianska pieseň rodiny. Detva bude počas troch festivalových dní miestom stretnutí tisícov návštevníkov z celého Slovenska i spoza hraníc, ktoré zažijú návraty k tradičnej kultúre.

Hlavným organizátorom festivalu s viac ako polstoročnou tradíciou je mesto Detva v spolupráci s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Fondom na podporu umenia, Podpolianskym osvetovým strediskom vo Zvolene a ďalšími významnými partnermi
z verejného i súkromného sektora. „V rámci tohtoročnej programovej ponuky sme zachovali to, čo je dobré, overené a obľúbené,“ uviedol primátor mesta Ján Šufliarský. Ako pokračoval, na tohtoročnom už 54. ročníku sa opäť predstaví viac ako 1200 účinkujúcich, ľudových muzikantov, tanečníkov, spevákov, ľudových umelcov ktorí predvedú svoje umenie, majstrovstvo, virtuozitu a zanietenosť pre uchovávanie tradícií svojich predkov.

Scénické programy

Otvárací program slávností Podpolianska pieseň rodiny zostavila a režíruje dvojica osvedčených autorov: Emília Sekerešová a Roman Malatinec. „Na Podpoľaní sú silné generácie rodín, ktoré s úctou zachovávajú vzácne dary predkov, tanečníkov, spevákov, inštrumentalistov a odovzdávajú ich svojím synom, vnukom, pravnukom,“ uviedli autori programu. „Nie často sa stáva, že vidíte tancujúcich muzikantov, ktorí začínali
v detskom folklórnom súbore, ako tanečníci a dnes sú z nich výborní muzikanti a vedia pekne zahrať pod nohy,“ dodáva Emília Sekerešová.

Tradičnej rodine je venovaný aj slávnostný záver folklórnych slávností v nedeľu o 15.15 h. s názvom Spieva celá rodina, spieva celá dedina. V programe vystúpia účinkujúce rodiny, folklórne skupiny, súbory a ľudové hudby zo Slovenska a hostia a z Poľska. Scénický program pripravila Anna Salajová na základe námetu Anny Ostrihoňovej.

V tohtoročnom programe 54. Folklórnych slávností pod Poľanou venovala programová rada náležitý priestor Podpolianskym rozkazovačkám. Návštevníci sa na ne môžu tešiť v rovnomennom programe, ktorý sa začne v sobotu 13. júla od 20.15 h. Podpolianske rozkazovačky budú prezentované v cykle Klenoty kultúrneho dedičstva. Autorský tím tvoria renomované mená Igor Kovačovič, Ján Jamriška, Jaroslav Hazlinger a Anna Ostrihoňová. Pri obsadzovaní účinkujúcich sa jeho tvorcovia snažili o vyvážené teritoriálne zastúpenie interpretov.

Ako priblížila predsedníčka programovej rady Anna Ostrihoňová, „Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve venujú pozornosť všetkým zložkám tradičnej kultúry, neopomínajúc ani jej výtvarné prejavy.“ Preto po úspešnej prezentácii tradičného svadobného odevu na folklórnych slávnostiach v roku 2017, sa Detva opäť vráti ku kráse ľudového odevu. Ukážky svadobného odevu z regiónov stredného Slovenska si diváci budú môcť vychutnať v sobotu podvečer, v scénickom programe s názvom Mladucha vo venci, potom žena začepčená a to od 17.30 hod. Program pripravila dvojica autoriek Anna Ostrihoňová a Zuzana Šovčíková.

Nescénické programy a zábava

Jeden z najstarších a najväčších folklórnych festivalov sa tento rok v Detve odohrá už po päťdesiaty štvrtýkrát. Na hlavnej scéne prírodného amfiteátra ponúkne desať veľkých scénických programov. V areáli amfiteátra a ďalších priestoroch Detvy si budú môcť návštevníci vybrať z desiatok sprievodných podujatí a výstav.

V širšom areáli prírodného amfiteátra nebudú počas troch dní chýbať príležitosti pre deti a dospelých, pre skupiny mladých ľudí, aby sa niečo naučili, pohostili sa, aby sa zahrali či kúpili si tradičné ľudové výrobky. Hneď v areáli amfiteátra nájdu obľúbený Krajanský dvor, Dvor u Detvanov, Podpoliansky dvor, Gajdošský dvor, na Salaš na Detve a Jarmok tradičných ľudových remesiel.

Text: Zuzana Vrťová