Viac ako 200 exponátov kníh napísaných v rôznych svetových jazykoch predstavuje výstava Biblia na cestách. Má za úlohu priblížiť Bibliu, knihu kníh, nielen z pohľadu historického, ale predovšetkým priblížením jej posolstva súčasnému človeku.

Vznik projektu bol inšpirovaný výstavou Biblií v Českej republike. Veľkou výzvou bolo hľadanie a mapovanie zdrojov a informácií, ktoré mali pomôcť pri získaní starých výtlačkov, zvitkov a dokumentov. Viac ako pol roka usilovnej snahy organizátorov prinieslo výsledky v zozbieraní asi 40 kusov starých výtlačkov Biblií, spevníkov, modlitebných kníh, kancionálov a katechizmov v časovom rozmedzí rokov 1693-1890.

Ďalšia časť kníh (asi 50 kusov) sú zaradené ako mladšie a posledná časť kníh sú nové súčasné knihy, ktoré predstavujú Bibliu v jej mnohojazyčných úpravách vrátane detských ilustrovaných kníh.

Súčasným najstarším exponátom výstavy je Biblia z roku 1693 v latinskom jazyku Vulgáty. Ďalej tzv. “Hallské” vydanie Biblie z roku 1722 v staročeštine, ktorú vydal Matej Bel a Daniel Krman. Ozdobným “švabachom” je písané tzv. Gdaňské vydanie Biblie v poľskom jazyku, z toku 1726. Je možné si prezrieť aj staročeský “Žaltár” z roku 1744, či sa zoznámiť z prekladom Nového zákona z gréckej pôvodiny do staročeštiny, preloženého v roku 1568 Janom Blahoslavom.

Veľmi starý a vzácny je pergamenový zvitok Tóry, zachránený z budovy synagógy pred komunistickým režimom, na ktorom je v hebrejskom jazyku opísaná časť knihy Deuteronomium (5. kniha Mojžišova) a to od kapitoly 22. Do 27.

Ďalším unikátom je Biblia vydaná v USA v počte len troch kusov! Váži takmer 10 kilogramov a každá z jej 66-tich kánonických kníh, je vytlačená v inom svetovom jazyku. Kniha je na výstavu zapožičaná z mesta Bern vo Švajčiarsku na dva roky.

Z nových kníh je nielen pre zberateľov zaujímavé luxusné prevedenie tzv. Biblie – Dalí, v ktorej ilustrácie namaľoval slávny španielsky maliar surrealizmu Salvador Dalí. Kniha váži 17 kilogramov a na Slovensku je len 333 kusov tejto knihy. Ďalším unikátom sú veľmi zaujímavé Biblie zo vzdialeného Tichomoria, ako napríklad Biblia z malého ostrova Samoa, či Nový zákon v jazyku Maorov, pôvodných obyvateľov Nového Zélandu. Skutočným unikátom je „Biblia“ vo forme MP3, ktorý obsahuje nahrávku celej Biblie v jazyku pidgin – english, ktorým hovoria domorodci na ostrove Papua nová Guinea. Zvláštnosťou je tzv. Biblia do nepohody (vystavená v akváriu), ktorá je vode odolná a nehorľavá. Tajomstvo „papiera“, z ktorého je vyrobená je chránené patentovým úradom USA.

Výstavu Biblia na cestách si môžete pozrieť od 14. do 31. októbra v Kongresovej sále Domu kultúry A. Sládkoviča v Detve.

Zdroj: (ms)