Štyri tímy najvyššej ligy, šesť prokontinentálnych celkov, desať kontinentálnych zostáv a jedna reprezentácia. Na takúto zostavu sa môžu tešiť fanúšikovia cyklistiky počas aktuálneho ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Podujatie kategórie UCI 2.1. bude písať svoju 66. históriu od 13. do 17. septembra 2022.

Miesta cieľov a štartov budú rozdielne

Oproti minulosti zaznamenajú preteky dve zmeny. Prvou je zmena smeru trate od západu smerom na východ. Odštartujú v Bratislave, konkrétne v jej mestskej časti Petržalke a vyvrcholia v Košiciach. Okrem nich sa cyklisti predstavia aj v Ružinove, Trnave, Hlohovci, Banskej Štiavnici, Detve, Spišskej Novej Vsi a v Levoči. Druhou je zvýšenie počtu miest, kde sa fanúšikovia môžu stretnúť s cyklistickými hviezdami z celého sveta, keďže miesta štartov a cieľov budú rozdielne.

Generálnym partnerom nášho najvýznamnejšieho cyklistického podujatia je značka Niké – prvá slovenská stávková spoločnosť. Hlavným partnerom značka Škoda, ktorá zabezpečuje mobilitu počas pretekov poskytnutím flotily automobilov.

Zostava tímov 

Ani aktuálny ročník nepreruší nastavenú vysokú latku v podobe zloženia tímov na Okolo Slovenska. Vo vydaní ich 66. edície dostanú fanúšikovia cyklistiky na Slovensku opäť skvelú šancu vidieť zblízka ľudí, ktorí zdvíhajú víťazné vavríny na najvýznamnejších podujatiach sveta.

Svoju účasť z kategórie WT tímov opäť potvrdil aj najlepší tím sveta Quick Step Aplha Vinyl Team. Spolu s ním sa predstavia Astana-Qazachstan a Israel Premier Tech, ktorých sme mali možnosť privítať už v minulosti. Premiérovo na našich cestách odštartuje aj Jumbo Visma.

Tento počet dopĺňa šesť profesionálnych kontinentálnych tímov a desať kontinentálnych celkov.

Od západu po východ Slovenska

Ako sme už naznačili, trať pretekov tentokrát mení smer. Kým v minulosti privítali medzinárodný pelotón ako prví fanúšikovia na východe, 66. ročník odštartuje na západe v Bratislave Petržalke a vyvrcholí v Košiciach. Novinkou aktuálneho ročníka je aj viacero etapových miest na trati, keďže miesta štartov a cieľov budú rozdielne.

Preteky odštartujú 7 km dlhým prológom v Petržalke. Druhý deň je na programe 139,3 kilometrová rovinatá etapa so štartom v Bratislave Ružinove a cieľom na Trojičnom námestí v Trnave. Tretí deň prevedie cyklistov na trase z Hlohovca do Banskej Štiavnice. Aj štvrtý deň pretekov sa bude niesť vo zvyšovaní náročnosti trate. Platí to i pre počet kilometrov i pre množstvo nastúpaných metrov. Na trase z Detvy (štart bude v piatok 16. septembra o 12.00 hod. na ulici M. R. Štefánika – pred Siroňom) do Spišskej Novej Vsi sa v kráľovskej etape cyklisti popasujú s porciou 214,8 kilometra, troma rýchlostnými prémiami (Hriňová, Hnúšťa, Spišská Nová Ves pri prvom prejazde cieľom) a 7 horskými prémiami (Lom nad Rimavicou, Nad sedlom Chorepa, sedlo Brezina, sedlo Hrádok, Dobšinský vrch, Gajnár a Dravce). Jazdcov privítajú okrem Detvy a Spišskej Novej Vsi aj obyvatelia Hriňovej, Hnúšte, Jelšavy, Mlyniek, Novoveskej Huty, Smižian, Spišského Štvrtku a ďalších obcí.

Aj posledný deň môže zamiešať kartami celkového poradia. Porcia 182,1 kilometrov z Levoče do Košíc ponúkne 3 šprintérske prémie a 3 horské.

Pre cyklistické preteky bude viac ako tri hodiny uzavretá ulica

Mesto Detva oznamuje obyvateľom, že v piatok 16. septembra bude v čase od 9.00 hod. do 12.30 hod. uzavretá cesta na Ulici M. R. Štefánika, od križovatky pri obchodnom dome Lidl až po Baums, vrátane priľahlých ulíc. Dôvodom uzavretia cesty sú cyklistické preteky Okolo Slovenska, ktorých štart je v Detve naplánovaný v piatok na 12. hodinu. Uvedený úsek cesty sa bude dať obísť cez Krpeľný vŕšok.

Z rovnakého dôvodu v tomto čase (9.05 – 12.30 hod.) nepôjdu prímestské autobusy k autobusovým zastávkam Detva, ZŠ a Detva, rešt. Siroň. Náhradnou autobusovou zastávkou pre cestujúcich bude Detva, aut. st.

Text: kd