Valašku si z Detvy odniesol furman Michal Raškevič z Kamienky.

Jedenásť furmanských záprahov sa v sobotu zúčastnilo Furmanskej súťaže ťažných koní o „valašku“, ktorá sa konala v areáli amfiteátra v Detve. Prišli z viacerých kútov Slovenska, pričom najsilnejšie zastúpenie mal Čierny Balog, odkiaľ sa prihlásili až traja furmani.

Slalom na čas

Podujatie sa začalo krátko po deviatej tradičným sprievodom furmanských záprahov ulicami Detvy. Po ňom už rozhodcovia pripravili trať na prvú disciplínu – slalom na čas. Aby mal každý rovnaké podmienky, všetci išli s rovnakým vozom. Silné ťažné kone sú predovšetkým zvyknuté na tvrdú prácu v lese a bolo na nich vidieť, že slalom pomedzi kužele nie je činnosťou, ktorú by zbožňovali. Prvú disciplínu vyhral Pavol Kitaš s pomocníkom Petrom Kitašom s koňmi Cyrano a Monti, ktorí do Detvy prišli z Golianova. V tejto disciplíne záležalo aj na schopnostiach pomocníka, ktorý krátko po štarte musel čo najrýchlejšie naložiť na voz metrovicu a pred cieľom ju zasa musel z voza vyložiť. Aby to náhodou furmani nemali ľahké, každý dotyk s kužeľom vyznačujúcim trať znamenal desať sekúnd navyše. 

Silové disciplíny

Druhá disciplína bola silová. Furmanské záprahy ťahali drevo, každé o objeme viac ako jeden kubík. Najprv jedno, potom im pripli druhé, tretie a tí najschopnejší potiahli aj štvrté. Všetko pritom museli stihnúť v časovom limite. Silová bola aj tretia disciplína, v ktorej už kone ťahali železné sane s nákladom ovsa. Na začiatku bolo na saniach 800 kilogramov a tí čo postúpili sa museli vysporiadať aj s nákladom 1000 kilogramov. K tomu treba pripočítať samotné sane, ktoré vážili viac ako 200 kilogramov. Druhú a tretiu disciplínu už ovládol Michal Raškevič z Kamienky s koňmi Belo a Cigan, ktorému pomáhal Vladimír Polomčák, čo znamenalo, že sa stali aj celkovými víťazmi a z Detvy si odniesli valašku, ktorú im odovzdal primátor mesta Ján Šufliarský. Druhé miesto patrilo Jánovi Pehaničovi s pomocníkom Vladimíriom Hožďákom a tretie Miroslavovi Šulavovi s pomocníkom Petrom Kitašom ml.

Furmanské remeslo mladých neláka

„Veľmi pekná súťaž. Bolo dosť koní aj divákov, dokonca aj počasie vyšlo,“ zhodnotil na konci celkový víťaz Michal Raškevič. Kone ho živia, robí s nimi v hore. „Robíme prebierky, približujeme ku zvážniciam, robíme výchovné ťažby… Kone využívame najmä tam, kde sa nedajú použiť traktory pretože by terén zdevastovali,“ vysvetlil. Podľa neho išla cena dreva hore, no na platbách pre furmanov sa to vôbec neprejavilo. Aj preto furmanské remeslo už trochu upadá, furmanov ubúda, mladých veľmi neláka a ak sa situácia nezmení, nebude mať s koňmi v hore kto robiť. „Pritom zdraželi aj kone, dobrý kôň sa dal v minulosti kúpiť aj za dva a pol tisíca eur, teraz stojí tri a pol až štyri tisícky,“ doplnil Raškevič.

Očkovanie

Furmanskej súťaži ťažných koní v sobotu naozaj prialo počasie, čo sa prejavilo aj na záujme divákov. Mali možnosť previezť sa na voze alebo koči, preniesť sa na koni, poprechádzať sa s deťmi, pozrieť si predajné stánky, dať si guláš a podobne. Furmanská súťaž ťažných koní bola prvým veľkým podujatím v Detve.

„Myslím si, že ľudia odchádzali z podujatia spokojní,“ povedal primátor Detvy Ján Šufliarský. Vlani mesto súťaž nemohlo zorganizovať, pretože to nedovoľovali platné protiepidemiologické opatrenia. „Verím, že ďalšie ročníky už budú bez obmedzení a bude môcť prísť ešte viac divákov ako dnes,“ doplnil primátor. Viac ako sto návštevníkov podujatia sa v sobotu dalo zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 v mobilnom očkovacom centre, ktoré bolo otvorené v areáli amfiteátra.

Text a foto: Milan Suja