Od stredy 5. mája 2021 je v meste sprístupnená nová otvorená expozícia vo dvore Podpolianskeho múzea.

Vo dvore Podpolianskeho múzea v Detve vznikla nová vonkajšia expozícia, ktorej súčasťou sú tradičné detvianske vyrezávané maľované kríže. Obnovené priestory budú v letných mesiacoch slúžiť ako príjemná oddychová zóna alebo priestor pre tvorivé dielne, workshopy, prednášky a rôzne interaktívne aktivity. Projekt podporený v rámci výzvy Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie bol financovaný z členského príspevku Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja vo výške 13,5-tisíc eur a z rozpočtu mesta Detva vo výške viac ako 8,5-tisíc eur. Rozvojový zámer pozostával z viacerých aktivít. Schválený bol ešte v septembri 2019, s realizáciou projektu mesto začalo v júli 2020 a ukončilo ho v októbri 2020. Otvorenia novej expozície sa v stredu dopoludnia zúčastnili predseda BBSK Ján Lunter a primátor Detvy Ján Šufliarský.

Vybudovaním spevnenej plochy zo zámkovej dlažby vznikol priestor pre osadenie detvianskych vyrezávaných krížov, ktoré boli v roku 2017 zaradené do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Pred poveternostnými vplyvmi chráni kríže nový prístrešok.

Pri vstupe do dvora Podpolianskeho múzea je vytvorený nový bezbariérový chodník so zábradlím, ktorý umožňuje vstup aj ľuďom so zníženou schopnosťou pohybu, matkám s kočíkmi, nevidiacim a iným. Pred obnoveným oporným múrikom vznikla nová podesta so zámkovou dlažbou.

Dizajn postaveného prístrešku, ktorý tvorí dominantu celého dvora, je inšpirovaný tradičnou ľudovou architektúrou. Opravený múrik bude slúžiť ako príležitostné sedenie alebo pracovná plocha pri interaktívnych aktivitách.

S projektom otvorenej expozície Podpolianskeho múzea mesto získalo kultivovaný priestor, ktorý bude slúžiť nielen ako externá expozícia, ale aj miesto, kde sa budú konať tvorivé dielne, kurzy a iné aktivity. Využívať ho bude aj počas kultúrnych podujatí v Detve, ako napríklad pri Folklórnych slávnostiach pod Poľanou, pri dňoch mesta alebo na rôzne výstavy.

Text: ms