Stavebné práce na rekonštrukcii hasičskej zbrojnice v Detve sú ukončené a v súčasnosti už budova slúži detvianskym dobrovoľným hasičom.

Mesto Detva má 20 dobrovoľných hasičov. „Tento rok sa podieľali na 22 rôznych zásahoch, najmä pri povodniach a požiaroch trávy,“ uviedol primátor mesta Ján Šufliarský.

Budova zbrojnice bola v minulosti charakteristická svojou drevenou vežou, ktorá sa na starých fotografiách týčila po boku kostolnej veže. Modernizácia budove vežu vrátila, postavili ju do výšky 10,5 metra a opäť bude slúžiť na sušenie hadíc.

V kompletne zrekonštruovanej hasičskej zbrojnici sú na prízemí priestory na dve hasičské autá, dve šatne pre členov zboru, sociálne zariadenie, sprcha a denná miestnosť s kuchynkou. Víťazom verejného obstarávania a zhotoviteľom rekonštrukcie sa stala firma Siroň plus z Detvy. 

S obnovou zničenej stavby začala samospráva vlani v máji. „Súčasťou prác bola rekonštrukcia strechy, budova dostala nové okná, dvere, dlažby, zateplené je podkrovie. Zrekonštruované sú tiež vnútorné rozvody kanalizácie a vody, nové sú elektroinštalácia, svietidlá, vykurovanie a sanitárne vybavenie,“ dodal primátor.

Dobrovoľný hasičský zbor v Detve založili v roku 1927 a z tohto obdobia pochádza aj prvá budova hasičskej zbrojnice, ktorá bola drevená. Murovanú stavbu postavili okolo roku 1950. O svoju vežu na sušenie hadíc prišla pri rekonštrukcii v roku 1969.