Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, ktoré patria medzi najväčšie festivaly na Slovensku sa nebudú konať v pôvodnom termíne, teda 10. – 12. júla 2020.

„Z dôvodu mimoriadnej situácie, ktorá nastala v súvislosti so šírením nového koronavírusu, sa Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve v stanovenom termíne určite nebudú konať. Mesto Detva, ako hlavný organizátor slávností, v súčasnosti uvažuje o náhradnom termíne festivalu,“ povedal primátor mesta Ján Šufliarský. O novom termíne, prípadne o zrušení tohtoročných folklórnych slávností, by sa podľa neho malo rozhodnúť v polovici apríla.

Už teraz je jasné, že ak by sa slávnosti konali, museli by ich sprevádzať prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia.

„V prvom rade musíme dbať na zdravie a životy obyvateľov nášho mesta a účastníkov slávností. Nesmie im hroziť žiadne riziko nákazy koronavírusom od návštevníkov festivalu, ktorí by do Detvy prišli nielen z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia,“ dodal primátor.

Ani presunutie na nový termín nie je jednoduché, pretože o zmene uvažujú aj iné festivaly. Navyše situácia okolo šírenia nového koronavírusu sa mení každý deň. Pri nepriaznivom vývoji vláda uvažuje napríklad aj o „vypnutí krajiny“, kedy by sme dva až tri týždne boli doma všetci a s minimom ľudí by bola zabezpečená iba tá najnevyhnutejšia infraštruktúra krajiny. V takom prípade pôjdu všetky festivaly bokom.

Text: ms