Mesto Detva chce urobiť všetko preto, aby sa šírenie koronavírusu zastavilo alebo aspoň spomalilo, a keďže medzi najviac ohrozené skupiny patria ľudia nad 65 rokov, rozhodlo sa vedenie mesta prispieť k ich ochrane zakúpením respirátorov každému občanovi mesta tejto vekovej skupiny.

„Ochrana zdravia našich obyvateľov je v súčasnosti na prvom mieste medzi prioritami mesta,“ povedal primátor Ján Šufliarský. Respirátory už v týchto dňoch roznášajú pracovníci mesta priamo do domácností.  

Nosenie respirátora je z epidemického hľadiska veľmi prospešné. Najmä v dopravných prostriedkoch, pri návšteve uzavretých priestorov ako obchod, pošta a lekáreň. Samozrejme, že nie sú receptom na všetko. Okrem nosenia respirátora je potrebné naďalej dodržiavať dvojmetrové odstupy od ľudí, dôkladne a často si umývať a dezinfikovať ruky, a taktiež často vetrať priestory, v ktorých žijeme a pracujeme.

Najúčinnejším prostriedkom pre boj s koronavírusom, ktorý spôsobil pandémiu a ochromil krajiny, rodiny, spoločnosti i jednotlivcov na celom svete, je očkovanie. Predstavuje nielen ochranu jednotlivca, ktorý je zaočkovaný, ale aj kolektívnu ochranu komunity a celej spoločnosti. Keď je človek zaočkovaný, je menej pravdepodobné, že by mohol preniesť infekčnú chorobu na iné osoby. To znamená, že očkovanie môže pomôcť chrániť aj tých, ktorí sami nemôžu byť očkovaní.

Obyvatelia nad 75 rokov sa už v súčasnosti môžu dať zaočkovať, no najskôr sa musia zaregistrovať cez internetovú stránku korona.gov.sk. Mestský úrad Detva, konkrétne oddelenie školstva a sociálnych vecí vám vie s registráciou pomôcť (tel. kontakt 045/37 00 451045/37 00 427).

Text: ms