Pútavé čaro konskej hrivy v pohybe, obratnosť furmanov a atrakcie pre deti pod nebom vrcholiaceho leta si v sobotu 28. augusta 2021 môžu prísť užiť návštevníci už na XVIII. ročník Furmanskej súťaže na amfiteátri v Detve.  

Na Furmanskú súťaž pod Poľanu prichádzajú furmani aj zo vzdialenejších kútov Slovenska. Ráno, minimálne hodinu pred podujatím, sa trávnatá plocha prírodného amfiteátra zaplní súťažiacimi, ktorí zapriahajú svoje kone a prezentujú sa. Tí, ktorí do Detvy dorazia zo vzdialených okresov, privezú zvieratá v špeciálnych vozidlách. Súťažiť budú potom podľa vypísaných propozícií vo dvojiciach ako hlavný furman a jeho pomocník.

Furmanskú súťaž vyhráva celkový víťaz a víťazi jednotlivých disciplín. Sem patrí slalom so záťažou, ťahanie kláta, ťahanie saní v jednotke. Ceny získajú v jednotlivých disciplínach prví traja najlepšie umiestnení súťažiaci. Obľúbená je kategória zvaná divácka súťaž o najkrajší záprah. Ten určujú samotní fanúšikovia tak, že svoju vstupenku napokon použijú ako pripísanie hlasu, tým, že ju vhodia do urny s číslom ich obľúbeného záprahu. Pôsobivý je pohľad na sprievod zdobených konských záprahov, ktorý v úvode podujatia prejde hlavnou dopravnou spojnicou cez Detvu a vráti sa na miesto súťaženia, na amfiteáter.

Počas súťaže nesmú furmani udierať kone bičom. Za udretie by automaticky nasledovala diskvalifikácia. V silovej disciplíne, pri ktorej sa hodnotí sila koňa, ktorý dokáže potiahnuť na saniach čo najväčšie bremeno, sa prvé kolo začína pri 600 kg vážiacom dreve. V každom kole sa samozrejme záťaž pridáva. Pri slalome so záťažou sa hodnotí rýchlosť a presnosť, teda súhra furmana s koňmi, jeho zručnosť.

Program sa začne o 9.00 hod. ráno v areáli detvianskeho amfiteátra. Súčasťou dňa bude furmanský jarmok, ktorý tradične patrí medzi tri jarmoky v roku, ktoré bývajú v Detve.