V utorok ráno sa v priestoroch Mestského úradu Detva zišiel krízový štáb mesta a rozhodol, že ešte viac posilní plánované víkendové celoplošné testovanie, ktoré bude v meste na ôsmich odberových miestach.

V dvoch z nich sa obyvatelia Detvy budú môcť otestovať antigénovými testami už vo štvrtok a v piatok. Ide o jedno odberové miesto v Dome kultúry A. Sládkoviča a jedno v Mestskom kultúrnom stredisku (Chudobienec) v historickej časti mesta. Vo štvrtok a v piatok budú otvorené od 8.00 hod. do 18.00 hod. a následne cez víkend budú fungovať až do 20.00 hod.

„Aby ľudia nemuseli dlho čakať na testovanie počas víkendu, najmä v takomto mrazivom počasí, rozhodli sme sa im vyjsť v ústrety a otvoriť niektoré miesta o dva dni skôr,“ vysvetlil rozhodnutie primátor Detvy Ján Šufliarský.

Takto mesto zároveň pomôže mobilnému odberovému miestu pri Rescuemed na Záhradnej ulici 857/3, ktoré bežne funguje každý pracovný deň od 8.00 hod. do 16.00 hod., no cez víkend bude v rovnakom režime ako ďalšie odberové miesta v meste.

Cez víkend pribudne sedem miest pre celoplošné testovanie

Od pondelka sa na Slovensku oficiálne začalo plošné testovanie, ktoré bude trvať deväť dní. Od 27. januára je na niektoré výnimky zo zákazu vychádzania potrebný negatívny antigénový či PCR test. Týkať sa bude aj cesty do práce, ktorá nemôže byť vykonávaná z domu či pobytu v prírode (deti do 15 rokov a seniori nad 65 rokov budú môcť ísť do prírody aj bez testu).

Takýto sprísnený lockdown bude platiť pre okresy s lepšou epidemickou situáciou do 2. februára, v okresoch s horšou situáciou sa budú musieť ľudia testovať opäť a sprísnený lockdown tam potrvá do 7. februára.

Mesto Detva pripravuje skríningové testovanie už počas najbližšieho víkendu 23. a 24. januára. Okrem mobilného odberového miesta pred budovou Rescuemed na Záhradnej ulici budú mať obyvatelia mesta k dispozícii ďalších sedem testovacích miest.

Dve budú otvorené v Dome kultúry A. Sládkoviča

jedno v Športovej hale

jedno na III. ZŠ (Obrancov mieru)

jendo na IV. ZŠ (A. Bernoláka)

V historickej časti mesta bude otvorené odberové miesto v I. ZŠ (Kukučínova) a v Mestskom kultúrnom stredisku (Chudobienec).  

Testovacie miesta budú otvorené od 8.00 hod. do 20.00 hod. s obedňajšou prestávkou od 11.45 hod. do 12.30 hod. Posledné odbery sa budú robiť 15 minút pred koncom testovania.

V prípade, že sa záujemcovia o testovanie nezúčastnia na víkendovom celoplošnom testovaní, stále sa budú môcť otestovať na mobilnom odberovom mieste pred budovou Rescuemed na Záhradnej ulici od 8.00 hod. do 16.00 hod. počas pracovných dní.