Banskobystrický samosprávny kraj pristupuje k ďalším opatreniam, ktoré majú zamedziť šíreniu nového koronavírusu.

Na autobusoch všetkých prímestských liniek pribudnú letáky s odporúčaním používať ochranné prostriedky, zakázané bude sedieť na sedadlách v prvom rade za vodičom.

„Vyzývame všetkých, ktorí vstupujú do prostriedkov verejnej dopravy, aby používali ochranné prostriedky. Je dôležité chrániť si ústa a nos rúškom, šatkou, šálom či akýmkoľvek kusom látky, ktorý vytvorí mechanickú bariéru medzi sliznicami a vírusom. Akákoľvek ochrana je lepšia ako žiadna – nechránite tak len seba, ale aj všetkých okolo vás,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Cestujúcim tiež župa odporúča používať ochranné rukavice, či už jednorazové alebo také, ktoré po každom použití vyperiete pri vysokej teplote. 

„Pristupujeme tiež k obmedzeniam, ktoré majú chrániť vodičov prímestskej autobusovej dopravy. Zakázané bude sedieť na štyroch predných sedadlách autobusu, teda hneď za vodičom a v rade vedľa. Ak je to čo len trochu možné, obmedzte v autobusoch platby hotovosťou a uprednostnite čipové karty, ktoré si jednorazovo dobijete na vyššiu sumu,“ doplnil Ján Lunter.

Uvedené opatrenia budú platiť od pondelka 16. marca až do odvolania.

Kraj chce tiež pomôcť dopravcom pri obstarávaní ochranných rúšok pre vodičov, ktorými zatiaľ všetci nedisponujú. Pre potreby BBSK ich bude šiť sociálny podnik vo Valaskej, ktorý na požiadavky kraja promptne zareagoval a upravil svoju výrobu.