Prvý októbrový víkend bude už tradične patriť Dňom mesta Detva. Súčasťou sú aj výstavy a ďalšie sprievodné podujatia, ktoré začínajú už od stredy.

Streda 28. 9. 2022

Podpolianske múzeum (16:30 hod.) – „…NEMOŽNO MI ŤA NEĽÚBIŤ“ tak znie názov besedy, ktorá bude hovoriť o živote a diele Andreja Sládkoviča, ktorá je venovaná príležitosti 150. výročia úmrtia básnika. Besedou bude sprevádzať odborný pracovník a historik Múzea Andreja Sládkoviča v Krupine PhDr. Miroslav Lukáč.

Piatok 30. 9. 2022

Podpolianske múzeum (10:00 hod.) – ODKAZ TRADÍCIÍ NAPRIEČ GENERÁCIAMI. Verejnosti bude sprístupnení zreštaurovaný vyrezávaný stĺp, ktorý sa nachádza v priestoroch Podpolianskeho múzea v Detve.

Dom umenia Arteska (18:00 hod.) –  FESTIVAL FOTOGRAFIE V DETVE 2022. Môžete sa tešiť už na tretí ročník festivalu, ktorý ukáže krásy Detvy na fotografiách.

Detviansky jarmok 1. – 2. októbra 2022, Námestie SNP v Detve

Sobota 1. 10. 2022

10:00 Spomienkové stretnutie pri príležitosti 78. výročia konania jedinej partizánskej prehliadky počas SNP v Detve – pri pomníku v starej časti mesta.

11:00 Otvorenie Detvianskeho jarmoku – ako to už býva zvykom aj tento rok otvorí jarmok primátor nášho mesta Ján Šufliarský. Po krátkom príhovore vystúpia Mažoretky z Prievidze, ktorým už tradične bude patriť úvod programu. Ďalej bude nasledovať Pozdrav seniorov z Klubu dôchodcov číslo 3, Crazy Rock prinesie prvky akrobatického rock and rollu. Chýbať nebudú ani rómske tanečné súbory Horúce srdce a Rómka.

13:30 vystúpi na pódiu FESTIVALOVÝ ORCHESTER BRATISLAVA, tento  dychový orchester tvorí partia mladých ľudí zapálených pre hudbu. Repertoár majú skutočne veľmi pestrý a flexibilný, zahŕňa klasické pochody a orchestrálne skladby, polky, valčíky, pop piesne, bigbandovky, repete, muzikál, piesne pre sólový nástroj, či koledy.

15:30 tento čas bude patriť swingovej hudbe v podaní FUNNY FELLOWS. Toto ojedinelé hudobné zoskupenie na Slovensku Vám ako retrospektívu prináša jedného s najpôvabnejších hudobných štýlov v dejinách hudby. Kreatívna hudobná skupina je právom považovaná za najveselšiu kapelu na našom území.

Čas 17:30 bude patriť „domácemu“ spevákovi, skladateľovi a multiinštrumentalistovi MATEJOVI SMUTNÉMU. Matej sa hudbe venuje od malička, absolvoval Akadémiu umenia v Banskej Bystrici, dlhodobo spolupracoval so slovenských hudobníkom Martinom Harichom. Pozornosť si získal vďaka úspešným piesňam Psycho Love, Elixír a Fairytale, ktoré sa dostali do playlistov dokonca až za oceánom a darí sa im aj na Slovensku.

Záver soboty bude patriť energickej a obľúbenej prešovskej kapele HEĽENINE OČI. Kapela sa úspešne vyhýba žánrového zaškatuľkovaniu. Vtipné texty, chytľavé melódie roztancujú úplne každého. Najväčšie hity kapely ako Marianna, NAKA alebo Obchádzka budú znieť námestím už od 20:00 hodine. Príďte si vychutnať októbrový hudobný večer. #LANGOŠVÝZVA

Nedeľa 2. 10. 2022

V nedeľu sa uskutoční Slávnostná svätá omša na sviatok patróna farnosti sv. Františka z Assisi s požehnaním. Po svätej omši je o 13.00 hod. pripravený program pre rodiny s deťmi Detské divadelné predstavenie Ďurošík, v ktorom herci z mestského divadla ACTORES Rožňava deťom zahrajú príbeh, ktorý sa odohráva počas Svätojánskej noci, keď na svet prichádza dlho očakávaný zbojník Ďurko. Svojím humorom vyčarí nejednému úsmev na perách, ale zároveň poukáže na dôležitosť spravodlivosti a lásky a tak ako každej rozprávke, aj v tej našej zvíťazí dobro nad zlom.

Záverečným nedeľným programom a úplnou bodkou za Dňami mesta bude o 14:30 hod. DETVIANSKA FOLKLÓRNA NEDEĽA, kde v programe vystúpia folklórne kolektívy z nášho mesta. Ak Vám na tomto podujatí chýbali tóny ľudovej hudby, určite by ste nemali vynechať túto časť programu. Tešíme sa na Vás.

Počas celých dní mesta budú sprístupnené aj výstavy a sprievodné podujatia v sobotu a nedeľu v čase od 9:00 – 17:00 hod. Pozrieť si tak môžete:

Podpolianske múzeu na Námestí SNP:

 • FURMI – výstava ženských záster z Podpoľania do 1. polovice 20. Storočia
 • SLOVENSKÉ ĽUDOVÉ HUDOBNÉ NÁSTROJE – z projektu Instrumentum Excellens FSP Detva 2001 – 2022
 • DETVA V KONTEXTE VÍGĽAŠSKÉHO PANSTVA – výstava o histórií Detvy
 • OVCE MOJE OVCE – valašská kultúra na Podpoľaní
 • Z DETVY NA MORE – Július Juraj Thurzo, prvý slovenský námorný kapitán
 • DREVENÉ VYREZÁVANÉ KRÍŽE – expozícia vo dvore Podpolianskeho múzea

Rímsko-katolícky kostol:

 • POĎAKOVANIE ZA DARY ZEME – výstava a výzdoba kostola z plodov zeme

Kultúrny dom pri kostole (Chudobienec), Partizánska ulica:

 • MESTSKÁ VÝSTAVA OVOCIA A ZELENINY – 14. Ročník výstavy výpestkov ZO SZZ
 • KVETY A PLODY NAŠICH ZÁHRAD – 11. Ročník mestskej súťaže v aranžovaní kvetov, ovocia a zeleniny
 • ŠIKOVNÉ RUKY STARÝCH MÁM A OTCOV – 10. Ročník výstavy ručných prác členov Denného centra č. 1
 • PREZENTÁCIA SLOV. ZVÄZU VČELÁROV A VČELÍCH PRODUKTOV

Dom umenia ARTESKA, Partizánska ulica:

 • VTÁČIA BÚDKA – enviromentálny workshop pre deti a dospelých „výroba vtáčích búdiek“ (sobota, 11,00 – 15.00 hod.)
 • P. Cepková, J. Sedlák – (Ne)poznaná láska, výstava (fotografia)
 • Detvianskym objektívom – výstava, autorská tvorba členov DF (fotografia)
 • In memoriam – výstava z tvorby zakladateľa DF, J FAŠANGU (fotografia)

Parkovisko pri bývalej škole na Partizánskej ulici:

 • STARÉ STROJE – výstava starých motocyklov a rôznych strojov

PROGRAM – LETÁK