Primátor mesta Ján Šufliarský privítal v Detve v pondelok 20. mája 2019 veľvyslankyňu Írskej republiky, excelenciu Hildu Ó Riain.

Pre írsku veľvyslankyňu to bola prvá návšteva podpolianskeho mesta. V dopoludnajších hodinách sa stretla so študentmi v detvianskych školách a popoludní sa zúčastnila na podujatí Európskej Roadshow, ktorú usporiadalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Oficiálne prijatie sa odohralo v srdečnej atmosfére v priestoroch Domu kultúry A. Sládkoviča. Predstaviteľku Írska po boku primátora privítali zástupca primátora Ján Šiandor, prednosta Mestského úradu Štefan Slemenský a poslanec Mestského zastupiteľstva Jozef Kulišiak.

Primátor mesta a veľvyslankyňa v priateľskom rozhovore našli viacero tém, ktorými rovnako žijú ľudia v Írsku a na Slovensku.

Hovorili o tradičnej rodine, o návrate mladých vzdelaných ľudí zo zahraničia naspäť na domáci pracovný trh aj o rozvoji infraštruktúry a podnikov vďaka fondom z Európskej únie. Primátor s potešením podotkol, že v Detve sa práve realizuje viacero väčších rekonštrukcií v hodnote takmer tri milióny eur vďaka získaným dotáciám z európskych fondov.

Podpolianskymi piesňami, hrou na fujare a heligónke veľvyslankyňu pozdravil v kroji odetý heligónkár Jozef Uhrin. Pani Hildu Ó Riain tlmočnícky sprevádzala Valéria Čiamporová, vyučujúca na Spojenej škole v Detve.

Pamiatka na prvú návštevu veľvyslankyne Írska v Detve zostala v pamätnej knihe mesta, kde zanechala svoj podpis.

Text: Zuzana Vrťová

Foto: Jaroslav Švábenský, Zuzana Vrťová