Mesto Detva sa pripravuje na tohtoročné Folklórne slávnosti pod Poľanou, do renovácie prírodného amfiteátra a jeho areálu tento rok investovalo 55.000 eur. Uviedol primátor mesta Ján Šufliarský.

Práce zahŕňajú výmenu šindľov na čelných plochách hlavnej scény amfiteátra. Je to vrátane výmeny roštov a izolácie pod betónom, drevených obkladov palubovky javiska i šindľov na južnom prístrešku javiska. Prebieha tiež obnova drevených schodov na výstup na malé javiská a veľké javisko. 

Ako dodal, renovácia sa týka aj poškodených šindľov na strieškach vstupných dvier do hľadiska. Obnoviť má samospráva aj betónové povrchy malých bočných javísk a nástupnej plochy na veľkú scénu amfiteátra. Uvádza, že medzi práce patria aj údržba železných stožiarov osvetlenia a ozvučenia, ako aj stĺpy verejného osvetlenia v areáli amfiteátra. „V rámci obnovy zabezpečujeme aj opravu a výmenu poškodených lavičiek v hľadisku,“ doplnil zástupca primátora Ján Šiandor. 

Okrem toho mestský úrad pokračuje s výstavbou objektu správy areálu a sociálnej vybavenosti pre účinkujúcich v areáli amfiteátra. Navrhnutý je ako prízemná drevostavba zastrešená sedlovým krovom prikrytým dreveným šindľom. Ukončenie výstavby a kolaudovanie nového objektu správy areálu je naplánované do tohtoročných slávností, celková cena stavby je 200.000 eur. 

Amfiteáter je centrom jednej z najväčších prehliadok tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku, Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve. Tie sa v roku 2020 a ani vlani pre pandémiu nového koronavírusu neuskutočnili. Jubilejný 55. ročník sa tento rok chystá na 8. až 10. júla. Priblížila predsedníčka programovej rady slávností Anna Ostrihoňová.

Text: MS