Detva bola 12. a 13. januára 2016 v poradí šiestym slovenským mestom, ktoré privítalo relikvie sv. Terezky z Lisieux, na Slovensku ju prijme celkovo 28 obcí.

Prvou zastávkou bolo hlavné mesto Bratislava, do Detvy Terezku priviezli z banskobystrickej Katedrály. Relikviár, v ktorom prenášajú takmer celé telesné ostatky svätej, uložili v kostole Kláštora Božieho milosrdenstva a Kráľovnej Karmelu v Detve. Tu v neskorých večerných hodinách pri svätej omši osem členov Svetského rádu bosých karmelitánov zložilo večné sľuby. Ešte do polnoci prichádzali veriaci z Detvy uctiť si relikviár. Potom sestry bosé karmelitánky mohli prísť k svojej spolusestre z Lisieux a stráviť s ňou čas v modlitbách. Kaplnku otvorili opäť ráno o piatej hodine pre verejnosť.

1 2

Na slávnostnú svätú omšu do Farského kostola sv. Františka Assiského previezli relikviár v stredu dopoludnia sprievodom áut. Tam si telo Terézie z Lisieux prišli uctiť stovky veriacich aj z okolitých obcí a menšie organizované skupiny z iných okresov. Nechýbali viacerí kňazi, ktorí s detvianskou farnosťou udržujú kontakty.

Generálny vikár Banskobystrickej diecézy Branislav Koppal, ktorý predsedal bohoslužbe, upriamil pozornosť veriacich na to, že sa práve dotýkajú úžasného tajomstva Božej lásky. „Veríme v jej hlboko duchovnú prítomnosť práve cez jej ostatky,“ dodal Koppal.

Mária Františka Terézia Martinová sa narodila v januári 1873 v Alencone vo francúzskej Normandii ako najmladšia z deviatich detí. Jej rodičia boli svätorečení v roku 2015. Ako mladá rehoľníčka Terézia od Dieťaťa Ježiša a Svätej Tváre viedla skromný skrytý život. Jej duchovné posolstvo sa zachovalo vďaka osobným zápiskom, vďaka niekoľkým básňam, divadelným hrám a listom, ktoré napísala.

Zomrela v karmelitánskom kláštore po boji s tuberkulózou ako dvadsaťštyriročná. Bolo to 30. septembra 1897. V dnešnej dobe by sa tento mladý vek považoval za tragické úmrtie. No vtedy sa asi len tridsať smútiacich zúčastnilo jej pohrebu na mestskom cintoríne. Predpokladalo sa, že sa na ňu ako to býva, čoskoro zabudne.

Prekvapivo, úcta k nej sa však šírila do celého sveta. Iste aj vďaka pribúdajúcim vymodleným zázrakom. Spôsob, akým Terezka milovala Boha, ľudí a stvorený svet nazval Branislav Koppal mystikou obyčajnosti. Práve k tomuto povzbudil veriacich, aby mali srdce naplnené Božou láskou pri vykonávaní všedných denných povinností. Tajomstvo svätosti sa skrýva v obyčajných chvíľach života.

2 4

Celková váha Terezkinho relikviára aj s ochranným plexisklom je 247 kg. Po Slovensku putuje od 10. do 24. januára 2016. Urna putuje už niekoľko desaťročí. Prešla od Filipín po Spojené štáty americké, putovala cez Irak, Izrael, Sibír a mnohé ďalšie. Detviansky dekan Ľuboš Sabol jej pri rozlúčke zveril do modlitieb celú farnosť. Nech vyprosuje mladým angažovanosť vo farnosti a odvahu uzatvárať manželstvá, prosil svätú, aby v nebi pomáhala vyprosovať ďalších kňazov z Detvy, aby prosila za prácu pre manželov, za pomoc pre starých a chorých a za ďalšie životné okolnosti obyvateľov podpolianskeho mesta.

1 3

Text a foto: Zuzana Juhaniaková