Investigatívny novinár zo spravodajského portálu Aktuality.sk Ján Kuciak sa spolu s priateľkou stal obeťou vraždy.

Ján Kuciak sa venoval najmä podozreniam z daňových podvodov. Vo svojich článkoch písal o podozreniach, ako podnikatelia napojení na vysokých predstaviteľov okrádajú našu krajinu. Často písal o Bašternákovi, ale aj o firmách napojených na obrovské IT zákazky.

Medzi známe Kuciakove kauzy patrila aj séria článkov o tom, ako si pochybní podnikatelia za pár stoviek najímali biele kone do čela svojich firiem. Ako reportér sa podrobne venoval aj kauzám okolo podnikateľa Ladislava Bašternáka. Navštívil napríklad staré ošarpané domy, ktoré fungovali ako sídla Bašternákových bývalých firiem, medzi ktorými sa objavilo aj meno poslanca z Detvy Romana Vrťa, ktorý svoju firmu prepísal na rovnakého koňa do ošarpaného domu v Maďarsku ako Ladislav Bašternák. 

Pán Kuciak odhaľoval aj nekalý biznis s eurofondami a medzi jeho poslednými článkami sa objavili aj jeho odhalenia o státisícových dotáciách, ktoré boli určené na rozvoj turizmu no končili v súkromných rukách. Aj na základe týchto odhalení skončil politický funkcionár z Detvy svoje pôsobenie v strane.

Policajný prezident Tibor Gašpar uviedol, že vražda môže súvisieť s prácou Kuciaka. NAKA začína trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy. Kuciaka zastrelili výstrelom do hrude a jeho priateľku do hlavy.

Odmena milión eur

Vláda vyhlásila odmenu 1 milión eur za informácie vedúce k chyteniu páchateľa. Na vyšetrovanie vytvoria špeciálny tím s ľuďmi z Generálnej prokuratúry, špeciálnej prokuratúry, ministerstva vnútra a SIS, oznámil premiér Robert Fico.

Podnety k vražde je možné telefonovať na číslo +421 915 967 793 alebo na čísle 158 aj anonymne. „Čokoľvek, čo môže pomôcť k dolapeniu páchateľov, môže byť veľmi cenné. Bez ohľadu na to, aký motív z toho vypadne,“ povedal Fico.

Vyslovujeme úprimnú sústrasť rodine zavraždeného Jána Kuciaka a jeho kolegom. Tak ako dokázal tento novinár odhaliť množstvo podvodov a káuz veríme, že dokážu aj orgány činné v trestnom konaní odhaliť tento ohavný zločin.

Foto: Aktuality.sk