Vláda schválila zmeny v protipandemických pravidlách, ktorých cieľom je zastaviť nárast hospitalizácií v nemocniciach a spomaliť šírenie koronavírusu. Nové opatrenia platia tri týždne so začiatkom od stredy 3. marca. Počas tejto doby by sa malo šírenie nákazy spomaliť. Zároveň by sa malo zamedziť importu nových kmeňov vírusu zo zahraničia.

Ak sa situácia napriek tomu nezmení, bude nasledovať tvrdé obmedzenie pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny.

Čo nás čaká?

Úplný zákaz vychádzania od 5.00 ráno až po 1.00 h v noci, z ktorého budú existovať len výnimky na presne určené situácie, a to v čase od 5.00 do 20.00h.

Vychádzky do prírody mimo okres nie sú povolené.

Do práce by mali chodiť len tí ľudia, u ktorých je to nevyhnutné. Zamestnávateľ im musí vystaviť potvrdenie s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce.

V obchodoch a MHD bude od 8. marca povinné nosenie respirátora FFP2. Vo všetkých interiéroch bude respirátor povinný od 15. marca. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško.

Obchody musia dodržiavať minimálnu plochu 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka.

V materských školách a na prvom stupni základných škôl budú iba deti zamestnancov, ktorí chodia do práce prezenčne. Zamestnanci a žiaci sa budú testovať dvakrát do týždňa samotestami.

Pozitívne testovaní na covid nebudú môcť chodiť do obchodu či vychádzať z domu na rôzne účely. V odôvodnenom prípade môžu ísť iba k lekárovi alebo do lekárne.

Vláda sľubuje, že sa zintenzívnia náhodné fyzické kontroly dodržiavania karantény. Každý deň budú zverejňované počty vykonaných kontrol, udelených pokút a exemplárne prípady.

Text: ms

Ilustračné foto: Pixabay

(233.7 kB)Uznesenie vlády k novým opatreniam