V Hriňovej sa bude pred naplánovaným zasadaním nového mestského zastupiteľstva konať ešte jedno v pôvodnom poslaneckom zložení.

Dva dni pred ustanovujúcim mestským zastupiteľstvom, ktoré je v Hriňovej po komunálnych voľbách naplánované na 11. decembra, sa uskutoční ešte jedno v pôvodnom poslaneckom zložení. Bude sa na ňom rozhodovať o rozpočte na budúci rok a tiež o všeobecnom záväznom nariadení (VZN) o poplatkoch za odpad a o daniach za stavby a nehnuteľnosti.

„Toto mestské zastupiteľstvo bolo jednak v pláne ešte pred konaním komunálnych volieb a jednak sa nám zdalo dobré schváliť také dôležité body programu ešte s poslancami, ktorí majú predsa len väčšie skúsenosti s rokovaním zastupiteľstva a s procedúrami v mestskom parlamente,“ hovorí prednosta MsÚ v Hriňovej Marián Ďurica.

Aj keď primátor Stanislava Horník vo funkcii zostáva, v 13-členom zastupiteľstve sa vymení sedem poslancov.

Prednosta MsÚ v Hriňovej ďalej uviedol, že na poslednom riadnom zastupiteľstve v končiacom volebnom období, bude pre obyvateľov dôležité najmä schválenie VZN o poplatkoch za odpad a o daniach za stavby a nehnuteľnosti. Za odpad si podľa mestského návrhu majú na budúci rok priplatiť len majitelia chalúp a chát, ktoré sú v katastri mesta. Ostatným sa poplatky nezvýšia.

Čo sa týka daní za stavby a nehnuteľnosti, tie sa budú len minimálne dvíhať pri nehnuteľnostiach s najnižšou tarifou a to tak, aby mesto do roku 2024 znížilo rozdiely medzi najnižšími a najvyššími daňami na desaťnásobok. V Hriňovej totiž ešte pred pár rokmi bol tento rozdiel niekde aj 29-násobne vyšší.