K novému chodníku, ktorý v dĺžke približne 340 metrov postavila vlani medzi starou a novou Hriňovou tamojšia samospráva, pribudne tento rok ďalších zhruba 780 metrov.

Podľa primátora Hriňovej Stanislava Horníka sa v súčasnosti pracuje na vetve B, na križovatke pri štátnej ceste až po rázcestie U Zdurnov, čo je asi 640 metrov, a pripravuje sa aj vetva C, od domova dôchodcov po základnú školu, čo je ďalších 140 metrov.

Chodníky výrazne zvýšia bezpečnosť v meste, pretože doteraz museli obyvatelia Hriňovej na prechod z jednej do druhej časti využívať aj krajnice štátnych ciest. Navyše na starom sídlisku je už desaťročia základná škola, ktorú navštevujú aj deti z iných častí mesta.

Popri vetve A, ktorú vybudovali vlani, pribudne tento rok aj osvetlenie. Vybudovať sa má tiež viac ako pol kilometra zrážkovej kanalizácie, tri autobusové zastávky či spevnené plochy parkovísk.

Mesto na celú stavbu robilo verejné obstarávanie, v rámci ktorého vyberalo z 13 ponúk. Oproti rozpočtu projektanta ušetrilo viac ako 42 percent. Víťazná spoločnosť z Lučenca sa zaviazala zhotoviť stavbu za 287.840 eur. Financovanie si mesto zabezpečilo úverom, ktorý začne splácať ešte v tomto roku a splatený bude do ôsmich rokov.

Podľa Horníka mesto čaká ešte výstavba dôležitého chodníka do časti Jaseňovo. Keďže variant popri štátnej ceste by bol stavebne i finančne náročný, zvažujú iné alternatívy. Chodník by mohol ísť napríklad po rovnobežnej ulici, ktorá sa bude budovať v rámci novej zóny určenej na individuálnu bytovú výstavbu.
c3 c1 c4 c2