Prípravy na spustenie prvej krajskej ambulancie sú v plnom prúde. Ambulancia v poliklinike v Detve sa pomaly zapĺňa – v prvom rade lekárkou a sestričkou, vybavením a od septembra vítajú nových pacientov.

Mesto Detva našlo miesto v poliklinike a financovalo potrebné úpravy ambulancie a čakárne. Poslanci Mestského zastupiteľstva v Detve ešte v máji odsúhlasili, že mesto samosprávnemu kraju poskytne priestory bezplatne. „Týmto sa zlepší situácia, ktorá je tu od konca roku 2018, kedy v meste ukončili svoju činnosť dvaja pediatri,“ povedal primátor Detvy Ján Šufliarský.

V týchto dňoch sú stavebné úpravy už hotové, ambulancia by mala začať naplno pracovať od 2. septembra.

V našom kraji cítime stále akútnejší dopyt po lekároch a lekárkach. Mnohí odchádzajú alebo sa chystajú odísť na dôchodok, no mladé posily neprichádzajú. Často potenciálne sily odradí zakladanie a riziko podnikania alebo administratívne prekážky.

Kraj sa rozhodol vytvoriť pilotný projekt krajskej ambulancie v Detve, kedy na seba berie zodpovednosť za fungovanie ambulancie a lekárka bude „iba“ liečiť.

Za celým týmto pilotným projektom je okrem nápadu aj silný príbeh. Liečiť prichádza do Detvy lekárka Janka Wrede, ktorá je rodáčkou z Hriňovej. Po vyštudovaní medicíny v Martine odišla pracovať ako lekárka do zahraničia. Teraz sa s mnohými skúsenosťami vracia z Austrálie, aby pomohla rodnému kraju. Už v týchto dňoch sa spolu so zdravotnou sestrou pripravujú na nával detí na začiatku školského roka. Ako sama hovorí, táto príležitosť je jej prvým krokom k osobnej ambícii pomôcť Slovensku v regiónoch, ktoré to najviac potrebujú.

„Môj plán bol vždy vrátiť sa na Slovensko alebo aspoň spolupracovať so Slovenskom v rámci zdravotníctva a vzdelávania. Zatiaľ to vyzerá tak, že rozhodnutie bolo dobré – dcéra je spokojná, krásne šteboce po slovensky, manžel si našiel prácu, veľmi sa mu na Slovensku páči a dúfam, že keď začneme plynule fungovať v tejto ambulancii, môžeme začať aj s novými projektmi,“ uviedla Janka Wrede.

Projekt kraj môže realizovať vďaka podpore mesta Detva, ktoré bezodplatne poskytlo priestory pre ambulanciu.

Župan Ján Lunter a vicežupan Roman Malatinec v nich boli spolu s primátorom Jánom Šufliarkým lekárku so sestrou privítať. Nová ambulancia plánuje pokryť okolo 1500 pacientov. Budete sa v nej môcť tešiť aj na nový objednávací systém, ale predovšetkým špičkové zdravotnícke služby pre deti.