Pri príležitosti 40. výročia smrti detvianskej osobnosti Štefana Vlka dňa 9.5.2015 na jeho hrobe osadili nový drevený kríž.

Ako informovala Zuzana Juhaniaková, referentka pre styk s verejnosťou. Spomienková slávnosť sa uskutočnila včera 9.5.2015 pri hrobe tejto osobnosti na mestskom cintoríne v Detve.

Štefan Vlk je pre miestnych obyvateľov populárnou ľudovou legendou a známym sa stal okrem iného aj tým, že opravoval a maľoval typické detvianske vyrezávané kríže. „Tie sú pre Podpoľanie originálnou a dodnes zachovávanou tradíciou, stoja pri cestách, ale aj na hroboch,“ priblížila Juhaniaková.

Dňa 9. mája 1975 Štefana Vlka na ceste za jedným zo starých krížov, ktorý šiel opraviť, zastihla srdcová príhoda, na následky ktorej zomrel.

Pri príležitosti výročia jeho úmrtia mu na hrobe inštalujú nový vyrezávaný detviansky kríž. „Z vďaky mu za Detvanov vytvorili a venovali kríž domáci výrobcovia Jozef Krnáč, Milan Malček a Štefan Ľupták,“ povedala referentka.

Ako dodala na záver, prítomní si duchovný odkaz tejto osobnosti a jej prínos pre Detvu ako obec a farnosť pripomenú pobožnosťou krížovej cesty.

fujar