Rozhlas a televízia Slovenska v Banskej Bystrici (RTVS) bude hlavný mediálny partner jubilejného 50. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou. Jubilejnému ročníku budú venovať viac priestoru aj v programovej štruktúre.

Vyplynulo to zo stretnutia zástupcov organizačného výboru slávností a zástupcami RTVS v Banskej Bystrici vo februári 2015. Program jubilejného ročníka bude vrcholiť cez víkend od 10. do 12. júla 2015.

Rozhlas a televízia chce 50. jubileum festivalu sláviť po boku Detvy. „Je našou ambíciou podchytiť 50. výročie Folklórnych slávností tak v rozhlase ako aj v televízii,“ uviedol výkonný riaditeľ Miroslav Debnár. Podľa slov riaditeľa Debnára, okrúhle jubileum je dôvodom na oslavu aj pre RTVS, pretože predstavuje 50 ročné fungujúce partnerstvo a dobrú spoluprácu s mestom Detva ako organizátorom festivalu.

Zástupcovia verejnoprávneho média v rozhovore s predsedníčkou programovej rady Annou Ostrihoňovou načrtli možnosti, ako zohľadniť v takmer polročnom vysielacom období pred 50. ročníkom to najlepšie, čo doteraz na slávnostiach odznelo. Využiť by mali bohatý rozhlasový i televízny archív z predchádzajúcich ročníkov festivalu.

Súčasťou 50. ročníka slávností bude aj verejná nahrávka realizovaná banskobystrickým štúdiom RTVS v Detve, ktorá bude mať komponovaný program k histórii slávností. Plánujú ju na sobotné popoludnie.

Pracovné stretnutia s Lúčnicou aj Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Primátor mesta Ján Šufliarský 5. februára 2015 v Bratislave rokoval s vedením Lúčnice, ktorá potvrdila svoju účasť na 50. ročníku Folklórnych slávností pod Poľanou. Vyplynulo to z pracovného stretnutia s umeleckým šéfom profesorom Štefanom Nosáľom a riaditeľom Mariánom Turnerom.

V tento deň navštívil Ján Šufliarský v úrade aj predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igora Furdíka, s ktorým hovorili o príprave takzvaného Krajanského dvora. Ten má byť súčasťou jubilejného ročníka slávností. Na Krajanskom dvore sa predstavia svojou ľudovo-umeleckou výrobou a tradičnými jedlami krajania žijúci v zahraničí.

rtvs

rtv