Viac ako pol milióna vojakov Sovietskeho zväzu, Maďarska, Bulharska, Poľska a Nemeckej demokratickej republiky ukončilo naivný československý pokus o nastolenie socializmu s ľudskou tvárou. Boli dobre vybavení, so sebou si zobrali 6300 tankov, 2-tisíc diel a 800 lietadiel. V stredu 21. augusta sme si pripomenuli 51. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. 

Vpád cudzích vojsk síce nevyvolal ozbrojený odpor našich bezpečnostných zložiek, napriek tomu zbrane úplne nemlčali. Neozbrojení ľudia sa na viacerých miestach spontánne postavili proti okupantom, strhávali orientačné tabule a názvy ulíc. Vojaci viackrát zareagovali streľbou do davu protestujúcich ľudí. A strieľalo sa aj v Detve.

Po štátnej ceste od Lučenca na Zvolen prechádzali 21. augusta už od rána sovietske a bulharské jednotky. Stovky obyvateľov Detvy sa na nich prišli pozrieť. Ľudia na vojakov vykrikovali, no neostalo iba pri slovách a viacerí sa chopili skál. Práve hádzanie skál vyprovokovalo odvetu. Dávka zo samopalu, ktorý držal v rukách sovietsky dôstojník, zasiahla prizerajúcich sa ľudí. Na mieste skonal 28-ročný Štefan Zdechovan, ťažko zraneného Rudolfa Gavorníka odviezli do nemocnice v Lučenci, kde na druhý deň zomrel. Mal iba osemnásť rokov.

Zhotovenie pamätnej tabule Štefana Zdechovana iniciovala začiatkom deväťdesiatych rokov jeho manželka Elena Krčmáriková, ktorá sa podieľala aj na financovaní. Tabuľa je umiestnená na Športovej hale, neďaleko miesta, na ktorom ho dávka zo samopalu zasiahla a usmrtila. Na mieste tragického incidentu v súčasnosti stojí prícestný vyrezávaný kríž, ktorý zhotovil dnes už nebohý Štefan Melich – Cestár. Pri kríži je umiestnená aj pamätná tabuľa. V stredu dopoludnia Elena Krčmáriková a primátor Detvy Ján Šufliarský položili vence pri obidvoch pamätných tabuliach.

Text a foto: Milan Suja