Dnes 9. mája 2022 napadol a zranil medveď Horára. K udalosti došlo v katastri podpolianskej obce Očová.

Útok sa odohral v dopoludňajších hodinách v lokalite Jasle, približne 300 metrov od budovy bývalej lesnej správy Kyslinky, ktorá je v blízkosti prístupovej cesty z Hrochote v smere na Zálomskú a Očovú.

Horár tam mal vykonávať terénnu obhliadku miesta, ktoré sa malo zalesňovať, uviedla hovorkyňa štátnych lesov Marína Debnárová. Napadnutý muž je zamestnancom štátneho podniku. Zamestnanci lesov už kontaktovali políciu aj Zásahový tím pre medveďa hnedého.

Medvedica bola na mieste aj s troma minuloročnými mláďatami. Na horára zaútočila odzadu. Muž našťastie nemá vážnejšie zranenia, je však poudieraný, má natrhnutý stehenný sval a na bedrách škrabance. Horár sa snažil vyhnúť priamemu kontaktu s medvedicou, tá ho však sotila na zem, revala, no v útoku už našťastie ďalej nepokračovala.

Ide už o druhý útok na horára, ktorý zaznamenali LESY SR v tomto roku. Zamestnanec štátneho podniku, ktorého napadol medveď začiatkom marca, je do dnešných dní práceneschopný.

Mesto Detva dlhodobo upozornenie kompetentné orgány na zvýšený výskyt medveďa hnedého a žiada o riešenie problému. V miestach výskytu už nainštalovali fotopasce.

Problém s premnoženými medveďmi na Podpoľaní sa stupňuje. Medvede sa čoraz častejšie objavujú aj v extraviláne mesta Detva. Videli ho v nasledujúcich oblastiach: Za Priechody, Ježová, Výhon – Ostrihoňovci, Pod Pôjdy, Stavanisko – Chebeňovci, Kostolná – ÚKSUP a U Melišíkov. Z uvedeného dôvodu je potrebné zvýšiť opatrnosť nielen pri pohybe v lese ale aj v okolí mesta Detva.

Správa CHKO Poľana nainštalovala na hlásených miestach výskytu medveďa hnedého v Detve fotopasce. Situáciu monitoruje aj Zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR, ktorý je kompetentný riešiť výskyt medveďov v blízkosti ľudských obydlí.

Kontakt na zásahový tím: 0903 201 879.

Link na stránku zásahového tímu: https://zasahovytim.sopsr.sk/. Na stránke sa dozviete ako reagovať v prípade výskytu medveďa hnedého.