Mestá Detva a Zvolen sú v prípade potreby pripravené poskytnúť ubytovanie a pomôcť občanom Ukrajiny, ktorí k nám utekajú pred vojnou.

Detva je pripravená poskytnúť priestory s lôžkami v školských a kultúrnych zariadeniach. V Detve má momentálne trvalý pobyt okolo dvadsať Ukrajincov a samospráva vo Zvolene má na Ukrajine dokonca svoje partnerské mesto.

V Detve ani vo Zvolene zatiaľ nemajú hlásený väčší počet ľudí, ktorí by mali v tejto chvíli prichádzať. Situácia sa však podľa primátorky Zvolena môže rýchlo meniť. „V súčasnosti vieme o miestach pre viac ako 100 ľudí. Nemusí to však stačiť,“ zdôraznila s tým, že ak má ktokoľvek k dispozícii ubytovacie kapacity a je ochotný ich poskytnúť, môže napísať na adresu dobrovolnici@zvolen.sk.

Najefektívnejšie možnosti pomôcť materiálne alebo finančne majú stále mimovládne organizácie cez svoje zabehnuté mechanizmy. Ak zvažujete darovať oblečenie, jedlo, či finančné prostriedky, odporúčame obrátiť sa v tejto chvíli na niektorú z nich:

Človek v ohrození – clovekvohrozeni.sk/pomoc-ukrajina/

Donio – donio.sk/kto-pomoze-ukrajine

Integra – integra.sk/kampane/kriza-na-ukrajine/

Slovenská katolícka charita – charita.darujme.sk/ukrajina/

Kto pomôže Ukrajine – ktopomozeukrajine.sk

MZVEZ SR odporúča zvýšiť opatrnosť pred informáciami, ktoré prinášajú súkromné účty na sociálnych sieťach bez uvedenia konkrétneho zdroja.

Akonáhle sa však aj v Detve alebo vo Zvolene ocitnú ľudia z Ukrajiny, budeme s nimi v kontakte a v prípade potreby pre nich vyhlásime aj verejnú zbierku, uviedli ako primátor Detvy, tak aj primátorka Zvolena.