Rodina z Detvy časť Kostolná nahlásila, že im do dvora vošiel medveď. Odniesol si nádobu na smeti a vonku ju prehrabal.

„Stopy po medveďovi sme našli pod lesom, neboli ďaleko od domov,“ povedal po preskúmaní miesta zoológ Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana Vladimír Hrúz. Medveď v Kostolnej nie je žiadnou raritou, po okolí sa stále pohybujú. Horšie je, keď si začnú viac dovoľovať a odvážia sa aj do bezprostrednej blízkosti rodinných domov.

Ochranári sa na mieste stretli so zástupcami okresného úradu, upovedomili vedenie mesta. To využilo mestský rozhlas a varovalo obyvateľov pred výskytom medveďa.

„Kostolná je na takom mieste. Medvede prechádzajú na polia smerom na Dúbravy, a tak zákonite musia prejsť aj v blízkosti domov,“ vysvetlil Hrúz.

Brána pri dome bola otvorená a medveďovi tak nič nebránilo vojsť dovnútra. Dokonca ho neodradila ani lampa, ktorá svieti celú noc nad bránou. Podľa zolooga mu muselo v tej nádobe na smeti niečo zavoňať.  Podobné problémy s medveďmi v Kostolnej riešili ochranári asi dva roky dozadu.

Tento medveď bol údajne menší, možno troj- alebo štvorročný. Že sa nebál ani pod svetlom, tomu sa čudoval aj zoológ. Na druhej strane mladý a ešte hlúpy medveď to nemusel ani brať ako nebezpečenstvo. Pokiaľ nemá zlú skúsenosť, nemá sa prečo báť. Medveď je plachý, no niekedy svojim správaním prekvapí.