Kotleba a noví župní poslanci sa funkcií ujmú až pred Vianocami Už na piatok avizované prvé ustanovujúce zasadnutie nového Zastupiteľstva BBSK sa uskutoční v inom termíne. To znamená, že aj novozvolený predseda kraja Marian Kotleba sa chopí svojho úradu neskôr.

“Viacerí zvolení poslanci, najmä tí, ktorí sú zároveň poslancami Národnej rady, nás informovali, že by sa piatkového zasadnutia nemohli zúčastniť. Preto sa teraz hľadá iný vhodný termín,” uviedla hovorkyňa BBSK Monika Pastuchová.

Dosluhujúci predseda BBSK Vladimír Maňka zasadnutie, na takto skorý termín po voľbách, pôvodne zvolal kvôli potrebe schválenia budúcoročného rozpočtu kraja. Teraz je už isté, že Banskobystrický samosprávny kraj vstúpi do roku 2014 v rozpočtovom provizóriu, pretože ďalšie, riadne zasadnutie, už poslanci v tomto roku nestihnú.

Podľa predbežných informácií by sa ustanovujúce zasadnutie malo konať v týždni pred vianočnými sviatkami.

Celkovo bude mať v 49-člennom zastupiteľstve kraja koalícia SMER-SD, KDH väčšinu 26 poslancov. Oproti výsledkom po prvom kole totiž novozvoleného predsedu kraja na jeho poslaneckom mieste za banskobystrický obvod vystrieda Ján Šabo. Trinásť poslancov bolo zvolených s prívlastkom nezávislý kandidát, SMK bude mať piatich poslancov, koalícia SDKÚ-DS, SaS, NOVA má do zastupiteľstva dvoch zvolených poslancov a po jednom zástupcovi by mali mať Strana zelených, SNS a koalícia ĽS-HZDS – HZD.

 

zastupitelstvo-bbsk-350x262

 

 

Zdroj: ZVonline.sk (Filip Roháček)