Konanie tohtoročných Folklórnych slávnosti pod Poľanou v Detve závisí od toho, v akom štádiu bude pandémia na konci apríla.

Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve patria k najstarším a najväčším festivalom na Slovensku. Vlaňajší ročník, ktorý bol naplánovaný na 10. – 12. júla mal byť v poradí už 55. Nebol. Pandémia koronavírusu, ktorá sa vlani v takejto dobe iba pomaly rozbiehala, už cez leto nedovoľovala zorganizovať hromadné podujatia. Mesto sa síce chvíľu pohrávalo s myšlienkou na preloženie termínu na neskôr, no koronakríza všetky plány zmarila. Malou náhradou bolo iba podujatie s názvom Oslavy podpolianskeho folklóru, ktoré sa konalo v pôvodnom termíne slávností, pri Dome kultúry A. Sládkoviča v Detve.

Po koronovom roku stále nevidíme „svetlo na konci tohto pandemického tunela“. Žijeme nielen bez kultúrnych podujatí, ale aj bez škôl, divadiel a stretnutí s priateľmi. Veľa nádeje na rýchle zlepšenie nám zatiaľ štatistiky s počtami nakazených, chorých a mŕtvych nedávajú. Zatiaľ. Stále je ale dosť času. Možno sa krivka konečne zlomí, prejavia sa účinky očkovania alebo sa stane niečo iné. Veriť treba.

„Z programovej stránky sú folklórne slávnosti pripravené,“ povedal nám podpredseda Programovej rady festivalu Tomáš Dom.

Aj vedenie mesta je zatiaľ pripravené slávnosti zorganizovať. „Záleží na tom, ako sa bude vyvíjať pandémia koronavírusu a aké opatrenia budú v ďalších mesiacoch v platnosti. Keby sa situácia zlepšila do konca apríla, stále vieme festival zorganizovať,“ vysvetlil primátor Detvy Ján Šufliarský. Ak by to nevyšlo v tradičnom termíne (druhý júlový víkend), mohlo by to byť v náhradnom termíne, v posledný augustový víkend.

„Zatiaľ je všetko otvorené, no my sa pripravujeme. Momentálne rokujeme s partnermi slávností,“ doplnil primátor mesta. Podľa neho, jeden z najdôležitejších partnerov slávností, Fond na podporu umenia, už mestu dotáciu schválil.

Text: ms