Mesto Detva pokračuje v postupnej obnove areálu prírodného amfiteátra a najnovšie plánuje v areáli výstavbu objektu správy areálu a sociálnej vybavenosti pre účinkujúcich a súbory.

Amfiteáter je rok od roka krajší

Na amfiteátri sa už vymenila šindľová strecha scény a došlo aj k obnove lavičiek a samotnej vystupovacej plochy. „Zrekonštruovali sa aj sociálne zariadenia pre verejnosť a vydláždili plochy pre účinkujúcich za scénou a vstupné chodníky pre divákov v celom areáli amfiteátra. Pribudla tiež nová zrubová stavba pre poskytovanie služieb počas folklórnych slávností,” priblížil primátor Ján Šufliarský.

Ďalej došlo k výmene nosných trámov drevenej scény amfiteátra, izolácie, odvodnenia či osvetlenia. Úpravili sa tiež priestory zákulisia za scénou, kde sa pohybujú technici a účinkujúci. Vytvorili sa priestory pre javiskovú techniku, dielne a sklad pre umiestnenie inventára.

Nový objekt pre súbory

Nová výstavba, ktorá sa momentálne pripravuje je rozdelená na tri časti – A, B, C. „Začíname s výstavbou časti C, v ktorej budú na prízemí toalety, sprchy a pod strechou šatne pre účinkujúcich,“ upresnil zástupca primátora Ján Šiandor. Ďalej dodal, že v častiach A a B by mali byť kancelárie organizačného štábu, spoločenská miestnosť, šatne a ďalšie funkčné priestory.

Amfiteáter v Detve je už roky centrom jednej z najväčších prehliadok tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku, Folklórnych slávností pod Poľanou. Aj keď sa z dôvodu pandémie koronavírusu nemohli uskutočniť už dva roky po sebe, mesto verí, že čoskoro všetko pominie, život sa opať vráti do starých koľají a všetci sa opäť vrátime osláviť to na vynovený amfiteáter.