V nedeľu 16. júna 2019 sa v Dome kultúry A. Sládkoviča v Detve uskutočnil jubilejný 50. ročník regionálneho festivalu detí v speve ľudovej piesne Spievanky pod Poľanou. Predstavilo sa na ňom 35 detských interpretov zo základných škôl z Detvy, Hriňovej, Kriváňa, Divína, Očovej, Sliača a Zvolena.

Spevákov sprevádzala ľudová hudba Jara Hazlingera, ktorá na tomto festivale účinkuje pozoruhodných 30 rokov. Slovom sa prihovárali Mária Vnučková a Tomáš Dom. Hosťami podujatia boli bývalí víťazi.

Jubilejný päťdesiaty ročník Spievaniek pod Poľanou ďakovným príhovorom otvoril primátor mesta Ján Šufliarský. Kyticu kvetov, ako symbol vďačnosti mesta, odovzdal do rúk Erike Mojžišovej, poverenej výkonom funkcie riaditeľky za to, že Kultúrne centrum už polstoročie úspešne a vytrvalo poriada tento regionálny detský festival.

Primátor mesta potom poďakoval aj Jaroslavovi Hazligerovi, za to, že jeho ľudová hudba už tri desaťročia sprevádza detský festival.

Jubilejné Spievanky svojou účasťou podporili aj vzácni hostia. Na I. ročníku Spievaniek pod Poľanou si v roku 1969 prvenstvo prebrala Anna Klimová, dnes vedúca a sólistka ženskej speváckej skupiny Folklórneho súboru Detva. Miroslav Kapec začínal v Detskom folklórnom súbore Ratolesť ako tanečník, neskôr spevák a dnes účinkuje s Ľudovou hudbou Jara Hazligera a je primášom ľudovej hudby Folklórneho súboru Partizán z Banskej Bystrice. Božena Ferancová Berkyvá bola pri zrode Detského folklórneho súboru Ratolesť ako sólistka speváčka. Spev jej učaroval a jej cesta smerovala na konzervatórium a Vysokú školu múzického umenia (VŠMU). Dnes je sólistkou Opery Slovenského národného divadla a vysokoškolskou pedagogičkou na VŠMU v Bratislave.

Odborná porota bola v nasledovnom zložení: Igor Danihel – riaditeľ Podpolianskeho osvetového strediska vo Zvolene a zároveň výborný interpret ľudových hudobných nástrojov a spevák, Miriam Kubandová – hudobná redaktorka RTVS Rádia Regina Stred a docent Karol Kočík z Technickej univerzity vo Zvolene, interpret ľudových hudobných nástrojov.

Prvé tri umiestnenia v oboch súťažných kategóriách:

I. kategória

I. Miesto: Karolína Buzáková – Mala som ja raz peknýho frajera – Základná škola J. J. Thurzu

II. Miesto: Lukáš Ilčík – Z bohatýho som ja rodu – Základná škola s materskou školou, Školská, Hriňová

III. miesto: Júlia Kosturjaková – Popred naše dvierka – Základná škola, Sliač

II. kategória

I. miesto: Katarína Trebuľová – Nad Hriňovou hviezda svieti – Základná škola s materskou školou, Školská, Hriňová

II. miesto: Diana Poliaková – Trhala som bazaličku – Základná škola M. Rázusa vo Zvolene

III. miesto: Adam Hanes – Mav som prsteň – Základná škola J. J. Thurzu

Cena poroty:

Alexandra Psotková – Vyšila mi moja mamka – Základná škola, Kriváň

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Organizátori týmto vyjadrujú poďakovanie sponzorom, medzi ktorými sú firmy i fyzické osoby.

Text: Emília Sekerešová, Zuzana Vrťová
Foto: Zuzana Vrťová, Zdenko Figura