Vo štvrtok 18. júna 2020 sa konal už 10. ročník celoslovenskej súťaže Veľvyslanectvo mladých, ktoré každoročne organizuje vydavateľstvo Starproduction.

Súťaž, ktorá sa konala pod záštitou poslanca Európskeho parlamentu Ivana Štefanca, umožňuje žiakom stredných a vysokých škôl odprezentovať vlastné nápady zamerané na rozvoj regiónu. Sme nesmierne hrdí, že sa nám podarilo zopakovať vlaňajšie víťazstvo. Navyše sme náš úspech podčiarkli ešte aj tretím miestom.

Celkovou víťazkou sa so svojim projektom „Bezodpadové mesto Detva“ stala žiačka 3. ročníka Obchodnej akadémie Ema Bahledová. Vo svojom projekte prezentovala nápady, ako motivovať mesto, jeho obyvateľov i školu k ekologickému zmýšľaniu. Zamerala sa hlavne na komunitné zdieľanie, recykláciu a zvyšovanie podielu zelene.

Vlaňajšia víťazka Nikola Sekerešová sa predstavila v tejto súťaži už po tretíkrát a stala sa jej historicky najlepšou účastníčkou, keď dve zo svojich troch účastí dokázala premeniť na miesto v najlepšej trojici. Aj jej projekt bol zameraný na zdieľanie, tentokrát zdieľanie priestorov v coworkingovom centre, v ktorom by mladí ľudia mohli rozvíjať svoje podnikateľské myšlienky.

Okrem finančnej a hodnotných vecných odmien získali naše žiačky aj stáže v Európskom parlamente ako aj na britskej ambasáde v Bratislave.

Členmi hodnotiacej poroty boli bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov, veľvyslanec Veľkej Británie J. E. Andrew Garht, veľvyslanec Ruska J. E. Alexey Leonidovič Fedotov, veľvyslanec Činy J. E. Sun Lijia, zástupcovia vysokých škôl a iných dôležitých ekonomických subjektov.

Porota hodnotila projekty podľa nasledovných kritérií: nápad (samotná idea), projekt (spôsob vypracovania), realizovateľnosť projektu (zmerať potenciál realizovateľnosti na základe finančnej náročnosti a ďalších parametrov) a komunikačný a prezentačný talent (prezentácia a schopnosť argumentácie v prípade postupu projektu k osobnej prezentácii).

Ešte raz srdečne blahoželáme za skvelú reprezentáciu školy i regiónu a už teraz sa tešíme na ďalší ročník súťaže.