Už po ôsmykrát sa žiakom a učiteľom Obchodnej akadémie v Detve podarilo uspieť v programe Euroscola, ktorý umožňuje mladým stredoškolákom zažiť atmosféru rokovaní v Európskom parlamente v Štrasburgu. 

Spolu 24 žiakov a 2 učitelia sa v utorok 7. marca vybralo na cestu do jedného z „hlavných miest“ Európy Štrasburgu. Dlhú cestu sme si rozložili na dva dni a využili tak možnosť spoznávať zaujímavosti a krásy Rakúska a Nemecka. Našou prvou zastávkou bolo dolnorakúske mesto Melk, ktoré leží priamo na Dunaji a je vstupnou západnou bránou do Wachau, známej vinárskej oblasti. Kláštor je od svojho založenia v roku 1089 nepretržite obývaný benediktínskymi mníchmi. Prvý deň sme zakončili pod Alpami v mestečku Mondsee, kde sme ubytovali sa v mládežníckej ubytovni.

Na druhý deň sme pokračovali do najkrajšieho a najromantickejšieho zámku v strednej Európe – Neuschwanstein. Po ceste obklopenej zasneženými štítmi Álp sme sa ocitli v mestečku Hohenschwangau, ktoré má to šťastie pýšiť sa hneď dvoma zámkami. Rovnomenným zámkom Hohenschwangau a ešte krajším Neuschwansteinom. Polhodinová prechádzka k zámku sa skutočne oplatila. Videli sme nádherné miestnosti (vrátane malej jaskyne), ktoré sa niesli hlavne v duchu Wagnerových opier. Zámocký pán Ľudovít II. Bavorský venoval celý zámok práve tomuto opernému majstrovi. Po prehliadke pokračovala naša cesta celým Nemeckom až priamo do Štrasburgu.

Nastal deň D – 9.marec 2017. Po vstupnej kontrole sme vošli do budovy Louise Weiss, sídla Európskeho parlamentu. Spolu s nami sa tam stretli viac ako 500 študentov z 22 krajín EÚ. Hotový Babylon jazykov. I keď tým hlavným dorozumievacím prostriedkom bola angličtina. Trochu sa ujala aj nemčina s francúzštinou, slovenčina ostala len medzi nami.

Po úvodných pokynoch sme boli rozdelení do pracovných skupín a predovšetkým … oddelení od našich učiteľov. Tí boli celý deň len v úlohe pozorovateľov diania v Európskom parlamente. Dopoludnia sme nám zamestnanci EP predstavili Európsky parlament i Európsku úniu, absolvovali sme spoločné fotografovanie, anketu a ostal čas aj na diskusiu o budovaní jednotnej Európy. Tri naše zástupkyne prezentovali pred zvedavým plénom školu i Podpoľanie. Dopoludňajší program bol zakončený obedom, po ktorom už začala asi najzaujímavejšia časť dňa – súťaž Eurogame. Jej princíp bol jednoduchý, ťažšie to už bolo s fázou realizácie. Bolo potrebné vytvoriť štvorčlenné družstvá, v ktorom bol každú člen z inej krajiny. Tieto družstvá následne riešili test so sedemnástimi otázkami v sedemnástich jazykoch EÚ.

Po skončení kvalifikačných bojov sme v pracovných skupinách rokovali o dôležitých otázkach EÚ. Venovali sme sa témam ako budúcnosť Európy, životné prostredie a vplyv dopravy, problémy migrácie, nezamestnanosť mladých pod. Výsledky našich rokovaní sme následne prezentovali na plenárnom zasadnutí v zasadacej sále EP a následne aj schválili pri spoločnom hlasovaní. Potom už nasledovalo finále súťaže Eurogame. Jednou z finalistiek bola aj zástupkyňa našej školy Viktória Psotková. Bojovala v družstve, ktoré nakoniec z finálových bojov vyšlo víťazne. Záver programu v EP obstaral nástup zástupcov škôl s vlajkami členských štátov EÚ. Vypočuli sme si hymnu EÚ a plní dojmov sme opustili miesto dôležitých rozhodnutí v histórii EÚ.

Po skončení oficiálneho programu sme sa ešte vybrali do Štrasburgu a po večeri nasledovala dlhá cesta domov na Slovensko. Pre mnohých sa tento výlet stal zároveň veľkou výzvou vo svojou ďalšom sebazdokonaľovaní, a to hlavne v cudzích jazykoch, ktoré sú bránou do sveta.

Text:  Valéria Čiamporová