Hádzanárske mini žabky sú tu od školského roku 2017/2018, kedy rovnomenný projekt vznikol na Základnej škole Obrancov mieru v Detve. Bol zameraný na pohybový rozvoj detí vo veku od 4 do 7 rokov.

„Deti sa formou hry a zábavy naučia pracovať s hádzanárskou miniloptou špeciálne určenou pre minihádzanú,“ opísal stručne projekt prezident Športového klubu Hádzaná v Detve Štefan Závodný.

Pomáha predchádzať chorobám

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, deti majú k minihádzanej veľmi blízko. Už v predškolskom veku sa hrávajú vybíjanú. Práve tá nesie hneď niekoľko základných prvkov hádzanej ako je hod, skok, beh a chytanie lopty. Navyše minihádzaná sa „zmestí“ aj do telocviční, ktoré nemajú parametre veľkého ihriska.

Minihádzaná podporuje psychický rozvoj i pohybovú výkonnosť detí, pomáha predchádzať civilizačným chorobám (obezite, hypokinéze), vytvára zdravé sociálne vzťahy a je dobrou prevenciou proti drogám. Deti sa učia úspechom aj neúspechom, spoznávajú význam spojenia fair play.

„Talentovanejšia mládež môže posilniť hádzanárske kluby a ďalej sa rozvíjať, menej talentovaným umožňuje minihádzaná naďalej športovať a súťažiť v rámci škôl,“ vysvetlil Závodný.

Bohatý rok

Rok 2019 bol bohatý na získavanie športových skúseností aj mimo tréningov. Druhého mája klub v športovej hale v spolupráci s CVČ Trend usporiadali okresné kolo Tipos Minihandball ligy, ktorého sa zúčastnilo 8 družstiev. Zúčastnili sa tiež štyroch víkendových turnajov, ktoré sú organizované Turčianskou hádzanárskou akadémiou v Martine. V týchto zápasoch mali deti možnosť zmerať si svoje sily s rovesníkmi a nadobudnúť nové športové skúsenosti. Posledný turnaj v Martine bol 17. novembra, z ôsmich tímov si deti z Detvy vybojovali krásne 3. miesto.

Úžasnou podporou pri účasti na turnajoch sú aj rodičia, ktorí deťom dokážu vytvoriť super atmosféru. „Ďakujeme im za to, že sú ochotní obetovať deň z víkendu a podporiť svoje deti v ich športových úspechoch,“ povedal Štefan Závodný a doplnil: „Teší nás, že sa nám darí vzbudzovať záujem detí a získavať nových adeptov. K hádzanej sa opäť dostávajú noví nadšenci. Vzniká tak podhubie, z ktorého rastú nové aktivity. Aj takto môžeme objaviť nové talenty pre reprezentačné výbery. Nehovoriac o tom, že pritiahneme čo najviac detí k športu, takže sa venujú zmysluplnej činnosti.“

Foto: Miriam Ďuricová

Erb mesta Detva

Zdroj: (ms)

Činnosť klubu je spolufinancovaná z rozpočtu mesta Detva.