V stredu 1. mája 2019 Klub slovenských turistov v Detve a Materská škola v Kriváni zorganizovali tradičný prvomájový výstup na Javor.

Tento rok sa konal 42.ročník a zúčastnilo sa ho okolo 80 turistov a milovníkov prírody. Organizátora veľmi teší, že sa výstupu zúčastňujú aj deti, ktorých bolo okolo dvadsať.

Zraz bol na železničnej zastávke v Detve a na železničnej stanici v Kriváni. Vlakom sa presunuli do Podkriváňa. Niektorí sa priamo do Podkriváňa odviezli autami. Trasa viedla po modrej značke na Javor – 821 m.n.m. Cestou sa kochali krásnou rozkvitnutou prírodou.

Niektorí si nazbierali kvietky prvosienky jarnej na čaj, iní sa tešili z rozkvitnutých stromov.

Na Javore si skupina opiekla špekačky a šikovné dievčence ozdobili májku farebnými stužkami a švárni mládenci ho postavili k turistickému rozchodníku. Po opekačke sa rozdelili do skupín. Jedna sa vrátila späť do Pokriváňa, druhá zišla Pilianskou dolinou na vláčik a tá tretia sa vybrala do Divína a na vlak do Mýtnej.

Počasie turistom prialo, slniečko ich sprevádzalo po celej trase. Po chladných a daždivých dňoch si užili teplé slnečné lúče a zdravo unavení a spokojní sa vrátili domov. Turistike zdar!

Podujatie bolo spolufinancované z rozpočtu mesta Detva.

Text: Mária Čabanová