Roman Vrťo sa najnovšie snaží vytvoriť akúsi dymovú clonu okolo svojich pochybných podnikateľských aktivít a čerpaní eurofondov za vyše 190-tisíc eur, ktoré získalo občianske združenie SPORTPOLANA, ktoré založil.

Pomaly však začína byť všetko jasnejšie a pán Vrťo sa čím ďalej tým viac zamotáva a spolu s ním sa odkrýva aj fungovanie MAS Podpoľanie – miestnej akčnej skupiny, ktorá tieto eurofondy v regióne prerozdeľuje.

Mas Podpoľanie má na posudzovanie projektov dvojstupňový systém. V prvej fáze projekty posudzuje výberová komisia MAS. Teda o projektoch, ktoré majú byť podporené rozhoduje výberová komisia MAS a členov tejto výberovej komisie schvaľuje riadiaci orgán MAS na svojom zasadnutí. Roman Vrťo bol členom správnej rady, ktorá bola výkonným orgánom tohto združenia a zároveň bol predseda riadiaceho orgánu pre činnosť MAS (súkromný sektor). Takže Roman Vrťo bol človek, ktorý tiež schvaľoval ľudí vo výberovej komisii, ktorí mali rozhodovať o projektoch. 

V druhej fáze sú projekty zaslané na posúdenie na Pôdohospodársku platobnú agentúru, ktorá po formálnom posúdení projektov vyzve úspešných žiadateľov na podpis zmluvy na poskytnutie nenávratného finančného príspevku. Dá sa povedať, že aj Roman Vrťo mal dosah na hodnotenie a výber predložených projektov nakoľko schvaľoval ľudí, ktorí majú neskôr tieto projekty posúdiť. 

A tak OZ SPORTPOLANA, ktoré Roman Vrťo založil získalo vyše 190-tisíc eur od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), ktoré boli vyčlenené na rozvoj turizmu v Podpoľaní. To však nie je všetko, rovnako dostali rôzni ľudia blízki Romanovi Vrťovi či ostatným členom MAS štedré dotácie na súkromné chaty, domy či rôzne ubytovne v sumách častokrát prevyšujúcich 30 000 eur.

Roman Vrťo sa najnovšie vo svojom vyjadrení snaží obhájiť’ tým, že neporušil žiaden zákon Slovenskej republiky. Podľa investigativnych novinárov, ktorí sa touto kauzou zaoberali dostalo Vrťovo občianske združenie 190-tisíc eur z eurofondov, ktoré boli využité netransparentne. Oni teda nehovoria o porušení zákona ale o netransparentnosti. Nakoľko prakticky nefunkčná mobilná aplikácia, ktorá nedokázala zobraziť žiadne informácie okrem loga EÚ mala stáť 32 800 eur a ani sám Vrťo nevedel vysvetliť, ako aplikácia funguje. Ďalších vyše 60-tisíc eur išlo na podporu webu podpolanie.sk. Denne ho má navštíviť len 20 ľudí a podľa webkalkulačky má hodnotu 90 dolárov. Ďalšie propagačné papierové brožúrky mali stáť vyše 29 000 eur…

Rovnako sa Roman Vrťo snaží tváriť, že je to azda bežná prax prepisovať firmy na maďarských bezdomovcov a čerešničkou na torte je už len to, že svoju firmu DetvaNet s.r.o prepísal na občana maďarského pôvodu,ktorého meno figuruje aj v bývalej firme Ladislava Bašternáka, ktorý sa tak pred časom zbavil firmy, podozrivej z daňových podvodov. Preto je viac než čudné, prečo pán Vrťo neukončil činnosť svojej firmy normálnou cestou na príslušnom úrade požiadaním o jej zrušenie a dobrovoľné vymazanie z obchodného registra ak tvrdí, že s firmou bolo všetko v poriadku ale prepísal ju na maďarského bezdomovca. Prečo má teda niekto potrebu takto prepísať svoju firmu, ak ju môže legálne uzavrieť? Tu nejde len o daňové nedoplatky ale aj o účtovníctvo a všetky doklady, ktoré pri prepise „zverí“ novému „majiteľovi“ a už ich žiadna kontrola nikdy neuvidí… To bude pravdepodobne aj správna odpoveď na túto otázku.

Vrťo sa však zamotal aj pri ďalších otázkach novinárov. Tvrdil, že s Mészárosom nebol v kontakte. Zo zápisnice z valného zhromaždenia firmy DetvaNet však vyplýva, že sa na ňom zúčastnili spolu. Vrťo bol jeho zvolávateľom aj predsedom valného zhromaždenia, na ktorom bol schválený prevod firmy na Mészárosa. Ten sa pod zápisnicu dokonca podpísal ako hosť. Vrťo napriek tomu hovorí, že komunikoval len s likvidátorskou spoločnosťou. Zápisnicu vraj podpísal, keď ho uistila, „že je všetko v zákonnom poriadku“. Takže buď klame pán Vrťo a s Meszárosom sa stretol alebo je to podvod a Meszáros sa nemohol na valnej hromade podpísať tak ako to vyžaduje zákon a ako hovorí zápisnica z tejto valnej hromady. Klame teda Vrťo alebo nie je všetko v zákonnom poriadku? 

Na tieto informácie o podnikateľských aktivitách Romana Vrťa zareagoval aj sám predseda SaS Richard Sulík s tým, že medializované informácie i samotné vyjadrenia pána Vrťa, ktoré sa objavili, ich znepokojili, a že celú záležitosť dôkladne posúdia a prijmu rozhodnutie. Na základe čoho zvolali aj Republikovú radu strany SaS, ktorá je najvyšším orgánom strany medzi kongresmi a rozhoduje aj o vylúčení člena. Roman Vrťo nakoniec v strane skončil.

Po tom, čo sa Roman Vrťo odvolal aj na svoju spoločníčku vo firme – Máriu Zacharovú na povrch vychádzajú ďalšie skutočnosti. Mária Zacharová totiž figuruje ako spoločníčka aj vo firmách Martina Cibulku, ktorého Roman Vrťo s poslancami dosadil do finančnej komisie mesta Detva. Figuruje vo firme Martina Cibulku – RealBV s.r.o., ktorá dlhuje podľa Finančnej správy na daniach viac ako 400 000 eur. Martin cibulka sa rovnako zbavil koncom roka 2016 spoločnosti DATA Investment družstvo – prepisom na maďarského občana – Istvána Jonacsika. Čo je však zarážajúce, táto jeho spoločnosť nemala žiadne tržby a pred prepisom skončila s hospodárskym výsledkom -243 080 €.

Ďalšou nemenej zaujímavým faktom je aj to, že pán Vrťo má len jednu aktívnu firmu eSoft s.r.o, podľa stránky finstat s jedným zamestnancom a so ziskom za minulý rok 1588 eur, no on nedávno kúpil polyfunkčnú budovu v centre mesta, ktorá sa momentálne vo veľkom buduje a rekonštruuje. Rovnako honosne rekonštruuje chatu, ktorú nedávno kúpil na Budinej a rovnako by ma neprekvapilo, ak by na ňu získal eurofondy.

Toto je moja odpoveď na vyjadrenie pána Vrťa, v ktorom sa ma hádam ešte snaží obviniť za to, že som už pred dvoma rokmi poukázal na špinavosti okolo eurofondov. Takže som rád, že celoslovenské média si teraz tiež všimli to, na čo som ja poukazoval už pred dvoma rokmi. Vtedy na mňa podal pán Vrťo dokonca trestné oznámenie a tváril sa, že on nezískal žiadne eurofondy a nemá nič s OZ SPORTPOLANA, teraz keď sa prevalilo, že on stojí za týmto združením a že to združenie skutočne získalo skoro 200 000 eur zmenil rétoriku a dokonca si najnovšie dovolil vytrhnúť z kontextu a zostrihať moje neúplné vyjadrenia. Prečo nedal pán Vrťo celé uznesenie z mojej výpovede? No preto, že som mal pravdu a uznal to aj vyšetrovateľ, ktorý odmietol jeho trestné oznámenie voči mojej osobe. Zostrihať niekoľko stranovú výpoveď a vytrhnúť z kontextu pár slov to je presne Váš štýl pán Vrťo. Radšej by ste mali vysvetliť čo to vlastne stálo 60 000 eur na webstránke, čo stálo 30 000 eur na mobilnej aplikácii či ako sa dostala Vaša firma eSoft s.r.o do obchodného vzťahu s vašim OZ SPORTPOLANA…

A áno pán Vrťo, už pred dvoma rokmi som poukazoval na to, že eurofondy a dotácie na rozvoj vidieka často končia v súkromných rukách či súkromných zariadeniach, často na nezmyselné a predražené projekty a miesto rozvoja a pomoci tak vytvárajú nespravodlivosť a plnia vrecká pár chytrákom. 

Foto: Nové sídlo firmy DetvaNet s.r.o

Text: Ján Šiandor