Základná škola na Bernolákovej ulici v Detve hrdo nesie meno slávneho detvianskeho rodáka a prvého slovenského námorného kapitána Júliusa Juraja Thurzu. Ako súčasť uvedenia a rozširovania jeho knihy „Po svetových moriach“ sa v škole rozhodli pozvať na besedu jeho vnučku, pani Fedoru de Veth Thurzovú. Pozvanie prijala a 14. októbra školu navštívila. Žiaci tak mali možnosť stretnúť sa s človekom, ktorý nášho významného rodáka poznal osobne.

„Pani Fedora mala dvanásť rokov, keď jej starý otec zomrel a žiakom hneď v úvode povedala, že naňho veľmi rada spomína. Vo svojich vlastných spomienkach a zážitkoch starého otca dokázala autenticky priblížiť. Dozvedeli sme sa, že hovoril desiatimi jazykmi, miloval svoju rodinu a veľkou láskou pre neho bolo more. Rád a pekne spieval a hral na husliach,“ povedala Jana Kuzárová zo Základnej školy Júliusa Juraja Thurzu v Detve.

Podľa vnučky Thurzo často rozprával svojim deťom a aj vnúčatám zážitky zo svojich plavieb. Tie tvoria aj obsah knihy, ktorú napísal. Spomienky sú rozdelené do štyroch kapitol a v každej kapitán Thurzo opisuje jednu zo svojich plavieb. Prvá kapitola rozpráva o plavbe z prístavu Santos na plachetnici Bellavista. Prevážala náklad kávy. Cestou loď prepadli banditi a prudký vietor Pampero loď zničil. Sám Thurzo sa zachránil na drevenom brvne a takmer prišiel o život. Na plachetnici Ausilio sa plavil z Neapola do Guadalupe. Tu opísal svoje stretnutie s domorodcami a aj ich život. Svoju plavbu porovnal s plavbou Krištofa Kolumba. S parníkom Orion sa dostal až do Číny. Tu sa stretol s pirátmi a zažil silný vietor – tajfún. Ten im poškodil loď a v plavbe mohli pokračovať až po jej oprave. Posledná opísaná cesta na parníku Nautila bola pokojná a s dobrým počasím. Plavba mala trvať pol roka a na dlhú cestu si mohli cestujúci zobrali aj zvieratá, ktoré im mali spestriť pobyt na lodi.

„Dielo pána Thurzu má pre nás veľkú výpovednú hodnotu. Keďže bol problém dostať sa k nemu, rozhodli sme sa pri 40. výročí našej školy spolu s mestom Detva a v spolupráci s Podpolianskym múzeom zrealizovať jeho reedíciu,“ doplnila Jana Kuzárová.

Každý kto má záujem bližšie spoznať život a dielo detvianskeho rodáka Júliusa Juraja Thurzu môže knihu Po svetových moriach získať v škole.

Zdroj: (ms)

Foto: Jana Kuzárová