Návštevníkov Vianočného jarmoku v Detve nenechajú hladovať, na hlavnom námestí pod Poľanou v sobotu 19. decembra 2015 zavoňajú aj horúce „klbásky.“ 

Súčasťou Vianočného jarmoku v Detve bude aj výroba tradičných zabíjačkových produktov priamo pred očami verejnosti. Pred očami návštevníkov budú zo zabíjačkového mäsa nadievať do črievka domáce „klbásky.“ V pariacich sa kotloch budú miešať kapustnicu, vedľa zas mäso pečené na panvici.

„Treba prísť skôr, už od začiatku programu, aby sa každému ušlo tak, ako budú výrobky vznikať,“ upozorňuje Ondrej Vrťo z tímu dobrovoľníkov, ktorí budú mať mestskú jarmočnú zabíjačku na starosti. Minulý rok sa totiž mäsové pochúťky rozchytali a tí, čo prišli koncom jarmoku, už obišli naprázdno. Detviansku zabíjačku organizuje mesto Detva.

Otvorenie Vianočného jarmoku primátorom mesta odštartuje jarmočný program o 10.00 h. na pódiu na Námestí SNP.

Po blahoprajných slovách primátora Jána Šufliarského na dobrú náladu kupujúcim a predávajúcim zahrá dychová hudba Detva a od 11.00 h. začne celoslovenská prehliadka vianočných a novoročných hier. Na tohtoročnom už 15. ročníku súťaže sa predstavia kolednícke skupiny z Podpoľania, z Kežmarku a z podtatranského Lendaku.

3

Sobotňajší vianočný jarmok zavŕši šesťdňové vianočné trhy v Detve.

Tie prebiehajú celý tretí adventný týždeň od 14. decembra pri fontáne pred Domom kultúry A. Sládkoviča. Trhovníci ponúkajú výrobky s vianočnou tematikou vždy popoludní, od 15.00 h. do večera do 19.00 h. Tam môžu malý darček pre kamarátov či rodičov kúpiť deti, ktoré popoludní idú zo školy, či rodičia cestou z práce pre svojich drahých. Dospelí tam nájdu na zahriatie aj varené víno a medovinu.

Mesto Detva sa pre umiestnenie vianočných trhov dole na Sídlisku rozhodlo cielene. Ako objasnila Margita Gajdošová, vedúca oddelenia školstva, kultúry a sociálnych vecí, zámerom je vytvoriť predvianočnú atmosféru v celom meste. V stredu 16. decembra zavíta pred Dom kultúry A. Sládkoviča Vianočný kamión Coca Cola, ktorý ponúkne aj vlastný program so začiatkom od 16.00 h.

V sobotu sa desiatky predávajúcich trhovníkov stretnú zas hore, na detvianskom hlavnom námestí, na veľkom vianočnom jarmoku.

2

Text: Zuzana Juhaniaková

Foto: Eva Chlebová