Do 15. februára 2017 môže verejnosť na chvíľu pookriať pri výstave akrylových malieb umelkyne Dany Krnáčovej v Dome kultúry A. Sládkoviča v Detve.

Maliarku osobne i jej diela na pôde podpolianskeho mesta uviedol na vernisáži 7. januára 2017 Milan Malček.

V konferenčnej sále Domu kultúry dominujú obrazy s menami Láska, Žena v červených šatách, Po sezóne, Letné ráno, Dominikina stužková, Žena s kaméliou, Južná pošta, Vábenie farebného motýľa, Múza, V očakávaní.

Obrazy sú predajné. Od vernisáže však už o niektoré z nich požiadali jednotliví záujemcovia.

Obrazy Dany Krnáčovej sú inšpirované tajomstvom, či krásou človeka. „Najlepšie inšpirácie sa nachádzajú v momentoch a sú úplne všade okolo nás,“ prezradila umelkyňa. „Keď niečo vidím, cítim, stačí detail, ktorý sa prepojí s nejakou emóciou, a ten ma skôr či neskôr pritiahne k plátnu. Baví ma niečo vytvoriť z reality, ktorú si väčšina ľudí možno ani neuvedomuje, nejakú novú skutočnosť, náladu,“ dodala Dana Krnáčová. Maľovanie je pre ňu veľkým zdrojom energie, sily ale aj relaxu.

Ako o sebe prezradila autorka, maľovanie je pre ňu aj spôsob komunikácie, prvok, ktorým sa vyjadruje o živote, zároveň jej dáva aj pocit pravej slobody. Jej vzorom bol kedysi holandský maliar Jan Vermeer van Delft. Teraz, ako priznala pani Danka Krnáčová, snaží sa ísť viac vlastnou cestou. „Idea alebo detail, ktorý chcem preniesť do obrazu, musí mať v sebe dobrú emóciu, lebo s ňou prichádza s veľkou pravdepodobnosťou aj isté povznesenie,“ pokračovala maliarka.

Na otázku, čo pre ňu umenie osobne znamená, odpovedala: „Výstižná je myšlienka od Christopha F. Schillera: Každé umenie sa venuje radosti a niet vážnejšej úlohy, ako obšťastňovať ľudí.“

O maliarke

Dana Krnáčová, rodáčka z Dudiniec, pracuje v Kúpeľoch Dudince. Na základnej škole začala kresliť, neskôr maľovala temperou a akvarelovou technikou. Zásadný zlom nastal v roku 2010 na päťdňovom stretnutí chorvátskych maliarov v Záhrebe, kde ju maliari nasmerovali k akrylu na plátno a tejto technike zostala verná.

Jej nedávne výstavy:

  • v marci 2016 v kúpeľnom dome Diamant v Dudinciach
  • 2015 a 2016 – spoločná výstava v Synagóge Menora Saag Centre v Šahách
  • 2015 a 2016 – účasť na Medzinárodnom maliarskom a sochárskom sympóziu „Hontianske inšpirácie“ v Hokovciach

Text: Zuzana Juhaniaková
Foto: Jaroslav Švábenský